Inflácia na Slovensku spomalila: Ceny potravín a bývania prispeli k nižšiemu rastu

NETKY.SK • 20 Január 2025, 07:54 • 2 min
Inflácia na Slovensku spomalila: Ceny potravín a bývania prispeli k nižšiemu rastu

BRATISLAVA - Rok 2024 priniesol výrazné spomalenie rastu spotrebiteľských cien na Slovensku, pričom priemerná hodnota inflácie dosiahla 2,8 %. Po dvoch rokoch extrémne vysokých hodnôt sa ceny stabilizovali najmä vďaka miernemu zdražovaniu potravín a bývania.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

V roku 2024 spotrebiteľské ceny na Slovensku rástli najmä v dôsledku zvyšovania cien potravín, hoci tempo ich zdražovania neprekročilo 3 %, čo je výrazný pokles oproti roku 2023, kedy ceny stúpli až o 17 %.

Ceny bývania a energií vzrástli len veľmi nepatrne, o pol percenta, čo významne prispelo k zníženiu inflácie. Zdražovanie sa týkalo aj rôznych služieb, napríklad stravovacích či dopravných, ako aj alkoholických nápojov a tabakových výrobkov.

Priemerná hodnota inflácie za rok 2024 dosiahla 2,8 %, čo predstavuje výrazné spomalenie rastu cien oproti predchádzajúcim dvom rokom, kedy inflácia dosahovala dvojciferné hodnoty. V roku 2023 bola priemerná inflácia na úrovni 10,5 % a v roku 2022 až 12,8 %. Počas roku 2024 sa mesačná inflácia ani raz nedostala nad 4 %.

Ceny rástli vo všetkých 12 hlavných odboroch spotrebného koša, pričom dvojciferný rast nad 10 % bol zaznamenaný len v odbore vzdelávania. Rast nad 5 % zaznamenali tri odbory - zdravie, alkoholické nápoje s tabakom a reštaurácie s hotelmi.

Výrazné spomalenie rastu cien sa prejavilo najmä v potravinách a nealkoholických nápojoch, kde ceny za rok 2024 vzrástli v priemere o 2,5 %, zatiaľ čo v roku 2023 to bolo ešte o 17,3 %.

K zníženiu inflácie výrazne prispelo aj najnižšie zdražovanie v odbore bývania a energií, kde ceny medziročne vzrástli len o 0,5 %.

Najvýznamnejší vplyv na spomalenie rastu inflácie mali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ako aj bývanie s energiami, ktoré tvoria takmer polovicu výdavkov slovenských domácností. Významný vplyv mali aj stravovacie a ubytovacie služby, rozličné tovary a služby, alkoholické nápoje s tabakom a dopravné služby.

Najvýraznejší vplyv na celkový medziročný rast cien mali potraviny, ktoré zdraželi o 2,5 %. Rast cien sa prejavil v 8 z 9 sledovaných potravinových zložiek, najmä pri chlebe a obilninách (o 4 %), zelenine a ovocí (obe nad 3 %).

Najrýchlejšie rástli ceny olejov a tukov (takmer o 9 %) a cukru a cukroviniek (nad 5 %). Mlieko, syry a vajcia zaznamenali mierny pokles cien o 0,2 %. Výrazný spomalenie rastu cien sa prejavilo vo všetkých 9 kategóriách potravín okrem tukov a olejov.

Na druhej strane, významne utlmujúci vplyv na infláciu mal vývoj cien v odbore bývania a energií, ktorý má najväčší podiel vo výdavkoch domácností. Ceny v tomto odbore vzrástli len o 0,5 %, pričom viaceré zložky výdavkov na bývanie zaznamenali medziročný pokles, napríklad imputované nájomné (o 0,8 %) a pevné palivá (o takmer 5 %).

Zdroj: ŠÚ SR

Ceny elektriny a plynu pre domácnosti zostali takmer nezmenené oproti roku 2023. Mierny rast cien zaznamenali zložky ako zber smetí (o 15 %), skutočné nájomné, vodné a stočné a ceny údržby a opráv obydlia.

Celkovú infláciu v roku 2024 ovplyvnil aj viac ako 5 %-ný rast cien v odbore reštaurácie a hotely, najmä pre zdražovanie v reštauráciách a kaviarňach (o 7,1 %). Ceny v odbore alkoholických nápojov a tabaku vzrástli v dôsledku úpravy spotrebných daní, najmä pri destilátoch (o takmer 9 %) a tabaku (o 9,1 %).

Vyššie ceny zaznamenali aj rôzne tovary a služby, napríklad právne a správne poplatky (o takmer 20 %), poistenie (o vyše 7 %) a sociálne služby (o takmer 7 %).

V odbore doprava ceny vzrástli o 3,2 %, čo bolo rýchlejšie tempo rastu ako v roku 2023. Tento rast bol spôsobený najmä výrazným zvýšením cien cestovného za rôzne druhy osobnej dopravy, kde dopravné služby dosiahli rast cien až 16,5 %. Pohonné látky však medziročne zlacneli o 1,7 %.

Najdynamickejší a jediný dvojciferný rast cien v roku 2024 zaznamenal odbor vzdelávania, kde sa prejavilo zdražovanie poplatkov na všetkých študijných stupňoch, a to o 10,5 %. Tento odbor má však najmenší podiel vo výdavkoch domácností.

Priemerná medziročná inflácia za rok 2024 dosiahla hodnotu 2,8 %. Jadrová aj čistá inflácia dosiahli zhodne hodnotu 2,6 %. Jadrová inflácia sleduje rast cenovej hladiny po vylúčení vplyvu zmien regulovaných cien a administratívnych opatrení, zatiaľ čo čistá inflácia je jadrová inflácia bez zmien cien potravín.

Štatistický úrad SR zverejnil potvrdenie o priemernej ročnej inflácii za rok 2024, ktorá bola 2,8 %.


Zdroj textu: ŠÚ SR, Foto: freepik.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies