Podľa najnovšej správy iránska opozičná skupina, Národná rada odporu Iránu (NCRI), obvinila Teherán zo zrýchlenia jeho domnelého jadrového programu. Dve tajné zariadenia v krajine pracujú na dokončení jadrovej hlavice schopnej preletieť viac ako 2 900 kilometrov, čo znamená, že by mohla zasiahnuť aj časti Európy.
Soona Samsami, americká zástupkyňa NCRI, uviedla, že Teherán sa snaží udržať medzinárodnú komunitu mimo krajiny a získať tak čas na dokončenie svojich
jadrových ambícií.
Dve jadrové zariadenia pod drobnohľadom
Jedno z identifikovaných zariadení sa nachádza v Shahrude a riadi ho Organizácia pre pokročilý výskum obrany v spolupráci s Iránskymi revolučnými
gardami (IRGC). NCRI odhaduje, že jadrová hlavica vyvíjaná v tomto zariadení
bude nasadená na raketu Ghaem-100, ktorá môže zasiahnuť Grécko. Správa uvádza,
že v Shahrude sa už uskutočnili najmenej tri úspešné testovacie odpaly, ktoré
boli verejnosti prezentované ako súčasť vesmírnych programov.
Druhé zariadenie sa nachádza približne 70 kilometrov juhovýchodne od Semnanu. Podľa správy sa tam vyvíjajú rakety Simorgh založené na severokórejských dizajnoch. NCRI tvrdí, že veľká časť tohto komplexu je ukrytá pod zemou a jeho rozširovanie prebieha už od roku 2005. Oficiálne je toto zariadenie prezentované ako vesmírna stanica Imáma Chomejního.
Izrael a západná reakcia
Podľa NCRI postavenie Iránu v oblasti jadrových zbraní výrazne oslabila izraelská letecká kampaň zameraná na jeho systémy protivzdušnej obrany. Izrael v minulom roku uskutočnil dva vzdušné útoky na iránske raketové systémy, čo krajinu zanechalo zraniteľnou voči možným ďalším útokom.
Soona Samsami varuje, že Irán sa nikdy neocitol v takej oslabenej pozícii ako dnes, čo Teherán podľa nej vedie k urýchleniu jadrového programu. "Teraz je čas brať iránsky režim na zodpovednosť za vnútorné represie, regionálnu agresiu a jadrové ambície," vyhlásila Samsami.
Situácia v Iráne tak ostáva v centre medzinárodného diania, keďže obavy z jeho jadrového programu rastú a medzinárodná komunita hľadá spôsoby, ako zabrániť možnému konfliktu v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies