NEW YORK - Vedúci tímu Organizácie Spojených národov (OSN) vyšetrujúceho zverstvá v Iraku Karim Khan informoval o získaní „jasných a presvedčivých dôkazov" o genocíde spáchanej Islamským štátom (IS).
Genocídy na jezídskej menšine sa IS dopustila v roku 2014. Zároveň poznamenal, že Islamský štát úspešne vyvinul chemické zbrane a použil yperit.
V správe pre Bezpečnostnú radu OSN Khan uviedol, že skupina spáchala vojnové zločiny proti prevažne šiitským kadetom a personálu leteckej akadémie v Tikríte. Tieto osoby zajali, mučili a hromadne popravili v júni 2014.
OSN zhromaždilo dostatok dôkazov
Podľa Khana vyšetrovací tím v ostatných šiestich mesiacoch zhromaždil dostatok dôkazov z masových hrobov, spisov rôznych prípadov, dát stiahnutých z pevných diskov patriacich skupine či prehľadaním databáz, ktoré mu pomohli stanoviť jasné časové harmonogramy aktivít kľúčových členov Islamského štátu.
Khan za veľký medzník označil presvedčivé dôkazy o tom, že extrémisti spáchali genocídu voči jezídom ako náboženskej skupine s úmyslom ich úplne zničiť. Tisícky z nich hromadne popravili, zastrelili pri úteku alebo nechali umrieť od zimy, keď sa snažili ujsť.
Zo žien si spravili sexuálne otrokyne
„Tisíce ďalších osôb zotročili, pričom ženy a deti uniesli z ich rodín a vystavili ich najbrutálnejším násilnostiam vrátane sériového znásilňovania a iných foriem neúnosného sexuálneho násilia, ktoré trvali mnoho rokov a často viedli k smrti,“ povedal Khan.
Dodal, že brutalita na jezídoch pokračuje. Tisíce žien a detí sú odlúčené od svojich rodín alebo sú nezvestné. Niektoré sú stále v rukách únoscov z Islamského štátu alebo tých, ktorým ich predali.
V správe sa tiež uvádza, že militantná skupina používa vo veľkom chemické zbrane. Epicentrom jej programu vývoja chemických zbraní boli laboratóriá na univerzite v Mosule.
Ako uviedol Khan, skupina často čerpala z odborných znalostí vedcov a lekárov z Iraku i zo zahraničia. Viaceré toxické smrteľné zlúčeniny testovali na živých zajatcoch, čo viedlo k ich smrti.
Yperit pridáva do rakiet
Islamský štát zároveň vyvinul systém na výrobu yperitu, ktorý dokonca dáva ako prísadu do rakiet. Niekoľko desiatok takýchto rakiet vypálil v marci 2016 na turkménske šiitské mesto Táza Churmátú.
Správa v závere vyjadruje nádej, že irackí zákonodarcovia prijmú právny základ na trestné stíhanie členov Islamského štátu za vojnové zločiny, zločiny proti ľudskosti a genocídu.
Mohlo by vás zaujímať: Otrokyne islamistov sú také zdeptané, že vytúženú slobodu vnímajú ako väzenie. Uverili dokonca tomu, že sú moslimky!
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies