BRATISLAVA - Minister práce Ján Richter (Smer-SD) odštartoval rokovania zamerané na podporu Slovenska v boji o sídlo Európskeho orgánu práce (ELA) v Bratislave.
Stretol sa so svojimi rezortnými kolegami z Luxemburska a Belgicka.
Kompletnú ponuku Slovenska na sídlo ELA predstavil minister Richter najprv luxemburskému ministrovi práce Danovi Kerschovi, následne aj belgickému podpredsedovi vlády a ministrovi práce Krisovi Peetersovi. Slovensko sa podľa Richtera už v súčasnosti môže pochváliť odborným profilom v oblasti pracovnej mobility. "V roku 2017 som inicioval a hostil regionálne fórum ministrov V4, Rumunska a Srbska, na ktorom sme dohodli užšiu spoluprácu inšpektorátov práce pri odhaľovaní prípadov nelegálnej práce. Pripravili sme aj viacero opatrení, ktorými chceme garantovať dôstojné pracovné podmienky všetkým pracovníkom a predchádzať prípadom sociálneho a mzdového dampingu. Aj tieto kroky sú jasným dôkazom, že dodržiavanie práv pracovníkov myslíme vážne," priblížili v stanovisku pre médiá Richter.
Upozornil aj na skutočnosť, že Slovensko je jedinou krajinou eurozóny bez európskej agentúry či inštitúcie. Kolegov informoval aj o ďalších výhodách Slovenska či o kvalite života v Bratislave. Slovenský rezort práce informoval, že obaja ministri považujú Slovensko za silného kandidáta. "V diskusii vyzdvihli najmä schopnosť spájať, a to aj v politicky polarizujúcich témach, akou bola napríklad smernica o vysielaní pracovníkov," tvrdí tlačový odbor rezortu práce.
Na stretnutiach rezonovala taktiež téma brexitu a prípravy krajín na prípadný odchod bez dohody. S belgickým ministrom hovoril Richter aj o pripravovanej medzinárodnej zmluve, ktorou by sa vytvoril nový právny rámec spolupráce inštitúcií oboch krajín v boji proti cezhraničným podvodom v sociálnej oblasti a v oblasti nelegálnej práce. Takáto zmluva má podľa Slovenska potenciál prispieť k odhaľovaniu podvodov.
Na zriadení Európskeho orgánu práce sa definitívne dohodli Európsky parlament, Rada EÚ a Európska komisia 14. februára tohto roka. Jeho hlavným poslaním bude zlepšiť implementáciu práva EÚ v oblasti cezhraničnej pracovnej mobility a koordinácie sociálneho zabezpečenia. Poskytovať bude napríklad informácie občanom a podnikom o ich právach a povinnostiach pri mobilite, bude koordinovať spoluprácu medzi členskými štátmi, najmä pokiaľ ide o vykonávanie spoločných inšpekcií. Zároveň bude pôsobiť ako mediátor v cezhraničných sporoch medzi členskými štátmi.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies