BRUSEL - Členské štáty EÚ dnes v Bruseli hodnotili prípravu a dosiahnutý pokrok pri príprave viacerých obchodných dohôd so svojimi partnermi vo svete. Najbližšie k uzavretiu je dohoda o voľnom obchode s Japonskom, uviedol veľvyslanec SR pri EÚ Peter Javorčík po skončení zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné záležitosti segment pre zahraničný obchod.
Slovenský diplomat pripomenul, že Rada ministrov uskutočnila celkový prehľad obchodných dohôd s rôznymi partnermi zo sveta. Od Japonska, ktoré je vzhľadom na svoju ekonomickú silu pre EÚ prioritné, až po obchodné dohody s Mexikom a MERCOSUR (spoločný trh krajín Južnej Ameriky), alebo začínajúce rokovania s Austráliou a Novým Zélandom.
Ide o ekonomicky zaujímavé krajiny so silným trhovým potenciálom. Členské krajiny MERCOSUR napríklad predstavujú trh v počte 220 miliónov spotrebiteľov. Podľa jeho slov najpokročilejšia je dohoda s Japonskom. Prebehlo už viacero kôl bilaterálnych rokovaní a je snaha do konca tohto roka uzavrieť dohodu na politickej úrovni.
Javorčík upozornil, že po politických sporoch o Dohodu o voľnom obchode EÚ-Kanada (CETA) a zmrazení Transatlantického obchodného a investičného partnerstva s USA (TTIP), dôveryhodnosť EÚ vo svete neutrpela.
"Dá sa povedať, že oproti situácii spred polroka, kedy sme mali ťažké rokovania k CETA, zazneli pozitívne hlasy pri hodnotení obchodnej politiky EÚ," opísal situáciu Javorčík a dodal, že EÚ vníma silnú otvorenosť zo strany svojich partnerov, aby tieto obchodné dohody boli uzavreté v čo najskoršom časovom horizonte. "Tá dynamika je tu značná a dá sa povedať, že je tu aj väčšia otvorenosť zo strany partnerov vzhľadom na americký prístup k obchodným dohodám," odkázal na politiku novej americkej administratívy.
Podľa jeho slov politika amerického prezidenta Donalda Trumpa (zmrazenie TTIP a odmietnutie Transpacifickej obchodnej dohody - TTP), ktorá "mení mapu obchodných vzťahov v globálnom meradle", paradoxne pre zahraničných partnerov EÚ pôsobí skôr ako motivačný faktor, sú "žičlivejší" voči otváraniu sa Európe.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies