Jean-Marie Le Pen, kontroverzná postava francúzskej politiky, zakladateľ krajne pravicovej strany Národný front (dnes Národné zhromaždenie), zomrel vo veku 96 rokov.
Le Pen sa stal známym ako neskrývaný nacionalista a politik, ktorý dokázal polarizovať spoločnosť svojimi vyjadreniami a postojmi. V roku 2002 otriasol francúzskou politickou scénou, keď sa nečakane prebojoval do druhého kola prezidentských volieb proti Jacquesovi Chiracovi. Jeho populistická rétorika a charizma pritiahli značnú časť voličov, no zároveň vzbudili ostrú kritiku.
Po odchode z vedenia strany v roku 2011 ho nahradila jeho dcéra Marine Le Penová. Tá dokázala modernizovať imidž strany, ktorá sa dnes nazýva Národné zhromaždenie, a urobiť z nej jednu z hlavných politických síl vo Francúzsku. Marine Le Penová sa odvtedy trikrát uchádzala o prezidentský úrad.
Reakcie na jeho smrť
Smrť Jean-Marie Le Pena vyvolala rôznorodé reakcie v politických kruhoch.
Jordan Bardella, predseda Národného zhromaždenia, uviedol:
„Jean-Marie Le Pen je mŕtvy. V uniforme francúzskej armády v Indočíne a Alžírsku, rečník v Národnom zhromaždení a Európskom parlamente, vždy slúžil Francúzsku, bránil jeho identitu a suverenitu. Dnes sú moje myšlienky s jeho rodinou, jeho blízkymi a samozrejme s Marine, ktorej smútok treba rešpektovať.“
Eric Zemmour, bývalý krajne pravicový prezidentský kandidát, zdôraznil jeho prínos:
„Okrem kontroverzií a škandálov si budeme pamätať, že bol jedným z prvých, ktorí upozornili Francúzsko na existenčné hrozby. Jeho odkazom bude vízia a odvaha v čase, keď odvážnych mužov nebolo veľa.“
Jean-Marie Le Pen zostane v pamäti ako postava, ktorá hlboko ovplyvnila francúzsku politiku, či už pozitívne alebo negatívne, v závislosti od pohľadu jednotlivca.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies