Dodajte mračiacej sa jeseni trochu tepla v podobe toho správneho korenia! Toto ročné obdobie nie je spojené len s krásnou zlatistou krajinou a chutnými tekvicami, ale aj s kratšími a chladnejšími dňami.
Ak vám novembrový chlad začína zalezať pod kožu, pridajte do svojich domácností a na stoly trochu viac korenia! Okrem toho, že mnohé koreniny sú chutné, zanechávajú pocit tepla na tele aj duši a majú viaceré prospešné vlastnosti.
Ktoré z nich by v tomto období nemali chýbať vo vašej kuchyni?
Zázvor
Koreň zázvoru má liečivé vlastnosti a často sa používa na liečbu prechladnutia. Zázvor tiež stimuluje krvný obeh, obsahuje vitamín C, horčík, vápnik, draslík, sodík a fosfor. Draslík je vhodný pre svaly a prispieva k normálnej činnosti svalov a nervov. Zázvor má však aj hrejivé vlastnosti.
Okrem klasického zázvorového čaju by ste určite mali vyskúšať použiť zázvor aj v rôznych jesenných polievkach (ladiť bude s mrkvou, citrónovou trávou, cesnakom...), alebo napríklad s lososom a ryžou.
Kurkuma
Kurkuma je príbuzná zázvoru a má podobné vlastnosti. To, čo robí kurkumu takou výnimočnou, je účinná látka kurkumín, ktorý má antioxidačné a protizápalové vlastnosti. Vedci skúmajú jeho možné využitie proti zápalovým ochoreniam, od artritídy až po chronické zápalové ochorenia čriev. Mnoho ľudí pozná kurkumu vďaka takzvanému "zlatému mlieku" - horúcemu, ľahko pripraviteľnému nápoju, ktorý dodáva silu a energiu počas celého dňa z mlieka, vody, kurkumy v prášku, kúska zázvoru, štipky korenia a škorice. Na zdravie!
Chilli
Toto pálivé korenie oceňovali už Aztékovia a Inkovia. Chilli papričky majú rôzne stupne pálivosti, v závislosti od toho, koľko kapsaicínu (prírodnej chemickej zlúčeniny) chilli paprička obsahuje. Predpokladá sa, že kapsaicín má aj protizápalový a antimikrobiálny účinok. Ak milujete chilli, prekvapte rodinu skvelým chilli con carne, cestovinami s tuniakom, cuketou a chilli, nebojte sa pridať chilli ani do polievok.
Škorica
Toto korenie, ktoré je synonymom zimných sviatkov, je ideálne na posypanie horúceho mlieka, kaše či ako príchuť čaju. Škorici sa pripisujú aj protizápalové a antioxidačné vlastnosti, pomôže pri bolestiach v krku, ale aj nechutenstve či celkovej slabosti. Hitom jesene sa môže stať jablkový koláč či štrúdle so škoricou.
Aníz
Typická jesenná korenina má protizápalové účinku, je proti nechutenstvu, zlepšuje trávenie, celkovo uvoľňuje organizmus. Je skvelý v čaji, ale dochutí aj jedlá s kuracím, bravčovým mäsom, zeleninou, šikovné gazdinky ho vedia využiť aj v dezertoch. Niekde sa používa aj do šalátov, k syrom. Pre jeho nezvyčajný vzhľad ho môžete využiť aj ako jesennú dekoráciu.
Muškátový oriešok
Indonézska rastlina obsahujúca minerály, železo, draslík, vitamíny, antioxidanty a kyselinu listovú má uvoľňujúci účinok pri úzkosti a strese. Pomáha s nespavosťou, udržuje zdravý mozog aj zuby, podporuje trávenie. Okrem toho ju možno považovať za špeciálne afrodiziakum. Dá sa použiť pri rôznych receptoch, používa sa na ochutenie mnohých druhov pečiva, cukroviniek, pudingov, zemiakov, mäsa, omáčok, či zeleniny.
No pozor, dá sa z neho predávkovať, pri akomkoľvek recepte sa odporúča použiť maximálne 1/3 malej lyžičky.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies