WASHINGTON - Americký prezident bude vo štvrtok telefonovať s vedúcimi predstaviteľmi východoeurópskych krajín vrátane Slovenska, ktoré sú členmi Severoatlantickej aliancie, aby s nimi prediskutoval utorkové rokovanie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ako aj strach z vojny na Ukrajine. V noci na štvrtok to oznámil Biely dom.
Joe Biden "bude telefonovať s lídrami Bukureštskej deviatky, našimi spojencami z Východného krídla NATO, aby ich informoval o svojom hovore s prezidentom Putinom, vypočul si ich pohľady na súčasnú situáciu a vyzdvihol záväzok Spojených štátov týkajúci sa transatlantickej bezpečnosti", uviedol Biely dom vo vyhlásení. Bukureštská deviatka (B9) sa skladá z Bulharska, Česka, Estónska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Poľska, Rumunska a Slovenska.
Podľa Bieleho domu sa konferenčný hovor s vedúcimi predstaviteľmi týchto východoeurópskych krajín uskutoční po Bidenovom telefonáte s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, ktorý požiadal Spojené štáty o pomoc pri odvracaní ďalších ruských útokov. Telefonát s ukrajinským lídrom je taktiež naplánovaný na štvrtok.
K téme: Americká delegácia verzus Putin. Ako dopadlo online rokovanie dvoch najmocnejších mužov sveta?
Biden a Putin sa v utorok rozprávali cez videolink približne 2 hodiny. Tento summit vnímali ako životne dôležitú šancu na rozptýlenie napätia na rusko-ukrajinskej hranici, kam Rusko vyslalo až do 100 000 svojich vojakov, čo vyvolalo silné obavy z veľkej vojny v Európe. Americký prezident povedal, že počas utorkového rokovania s Putinom mu dal jasne najavo, že v prípade invázie na Ukrajinu čakajú Rusko ekonomické následky nevídaného rozsahu. Putin pritom podľa Bidena toto varovanie pochopil. Ruský prezident na utorkovom rokovaní uviedol, že Moskva pošle počas týždňa do Washingtonu návrhy týkajúce sa Ukrajiny.
Biden v stredu vyhlásil, že v súčasnosti nie je na stole možnosť, že by Spojené štáty vyslali na Ukrajinu svojich vojakov s cieľom odradiť Rusko od potenciálnej invázie. V noci na štvrtok o tom informovala agentúra Reuters. Biden uviedol, že Spojené štáty majú morálnu a zákonnú povinnosť brániť spojencov z NATO v prípade napadnutia. Táto povinnosť sa však nevzťahuje na Ukrajinu. "Záležalo by to tiež na tom, čo sú ostatné členské krajiny NATO ochotné spraviť. No to, že by Spojené štáty použili silu na konfrontáciu Ruska v súvislosti s inváziou na Ukrajinu, je veľmi nepravdepodobné," uviedol pre novinárov.
Možno vás zaujme: Olafa Scholza zvolili za nemeckého kancelára
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies