Klišé „je lepšie dávať, ako dostávať“ je často propagované ako kľúč k dlhovekosti a dobrému pocitu zo seba samého. Zaoberanie sa spasiteľským komplexom však presahuje rámec toho, že je dobré byť k druhým dobrý. Namiesto toho pomáhate iným na úkor seba. V niektorých prípadoch môže spasiteľský komplex viesť k vzájomne závislým vzťahom.
Spasiteľský komplex je fenomén, ktorý sa často vyskytuje v medziľudských vzťahoch, kde jedna strana, často s dobrými úmyslami, preberá zodpovednosť za záchranu a zlepšenie života druhej strany. Avšak, tento komplex môže mať vážne negatívne dôsledky, najmä pre ženy, keď sa prejavuje v patriarchálnych spoločnostiach. V tomto článku preskúmame, ako spasiteľský komplex ovplyvňuje životy žien po celom svete, a otázkou je, či sa aj vy nachádzate v takejto situácii.
Spasiteľský komplex je psychologický vzorec, v ktorom sa jednotlivec cíti potrebný zasahovať do života druhých s cieľom ich záchrany, ochrany alebo zlepšenia. Títo jednotlivci sa často považujú za hrdinov, ktorí majú morálnu povinnosť pomáhať. Avšak, táto pomoc môže byť zneužitá a viesť k paternalizmu a podriadenosti.
„Niekto má spasiteľský komplex, ak má túžbu alebo kontrolu pomáhať ľuďom natoľko, že by pritom mohli zanedbávať svoje vlastné blaho. Tento výraz opisuje niekoho, kto cíti, že má splniť poslanie na základe toho, čo považuje za svoje špeciálne schopnosti,“ vysvetľuje Cassandra Boduch, MD, hlavná lekárka pre PsychPlus.
Klišé „je lepšie dávať, ako dostávať“ je často propagované ako kľúč k dlhovekosti a dobrému pocitu zo seba samého. Zaoberanie sa spasiteľským komplexom však presahuje rámec toho, že je dobré byť k druhým dobrý. Namiesto toho pomáhate iným na úkor seba.
Získať zmysel pre hodnotu a účel výlučne alebo primárne z toho, že ste pre niekoho jediným zdrojom pomoci.
Neschopnosť povedať „nie“ požiadavkám iných.
Neschopnosť stanoviť hranice svojho času a energie, pretože máte pocit, že vás niekto iný „potrebuje“.
Ignorujte svoje potreby starostlivosti o seba a zároveň sa preháňate, aby ste sa uistili, že sú naplnené potreby niekoho iného.
Pokračujete v práci, kým nevyhoríte, snažíte sa naplniť očakávania ostatných.
Spasiteľský komplex sa môže prejavovať mnohými spôsobmi, no najviac sa prejavuje vo vzťahoch. Jednotlivci so spasiteľským komplexom môžu priťahovať ľudí, ktorých vnímajú ako potrebujúcich pomoc alebo záchranu. Často sa ocitnú vo vzťahoch s jednotlivcami, ktorí majú závislosť, emocionálne problémy alebo iné problémy, pričom veria, že oni môžu alebo musia byť tým, kto ich „zachráni“.
V niektorých prípadoch môže spasiteľský komplex viesť k vzájomne závislým vzťahom. Tu sa človek so spasiteľským komplexom stáva emocionálne závislým na človeku, ktorého sa snaží „zachrániť“, a jeho sebaúcta sa spája s vnímaným úspechom alebo neúspechom v tejto úlohe.
Zatiaľ čo túžba pomáhať druhým je obdivuhodná, spasiteľský komplex môže mať negatívne dôsledky pre jednotlivca aj pre jeho vzťahy. Môže to viesť k vyhoreniu, keďže jednotlivec neustále uprednostňuje potreby iných pred svojimi. Môže tiež vytvárať nevyvážené vzťahy, kde jedna osoba vždy dáva a druhá vždy berie.
Hoci pomáhať ľuďom vo všeobecnosti nie je škodlivé, jednotlivec so spasiteľským komplexom môže v skutočnosti viac uškodiť ako pomôcť tým, že sa pokúsi opraviť niečo, na čo nemajú schopnosti. Spasiteľské komplexné správanie môže tiež brániť v raste jednotlivca, ktorému sa pomáha, a neustálym pokusom o nápravu svojho života a môže viesť k spoluzávislosti , nenaučia sa preberať zodpovednosť za svoje vlastné činy, ani si nerozvíjajú samostatnú vnútornú motiváciu. Kvôli týmto účinkom môže spasiteľský komplex v skutočnosti dodať romantickým vzťahom nezdravú a často toxickú dynamiku, pretože jednotlivec so spasiteľským komplexom zaobchádza so vzťahom skôr ako so vzťahom rodič-dieťa alebo učiteľ-žiak v neustálom úsilí o nápravu. dospelých partnerov.
Spasiteľský komplex, aj keď je často zakorenený v empatii a túžbe pomôcť, môže viesť k nezdravým vzorcom a emocionálnemu utrpeniu, ak ho nekontrolujeme. Pochopenie jeho pôvodu, prejavov a dôsledkov môže jednotlivcom pomôcť rozpoznať, či sú náchylní k tomuto správaniu, a podniknúť kroky smerom k zdravším spôsobom vzťahu s ostatnými.
Odborníci poznamenávajú, že na prekonanie tohto komplexu, uvedomenie si skutočnosti, že ho človek zažíva, môže pôsobiť ako odrazový mostík k zastaveniu tohto správania. Okrem toho môže byť užitočné porozprávať sa s terapeutom , najmä s cieľom odhaliť skúsenosti z minulosti, ktoré mohli viesť ku komplexu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies