BRATISLAVA - Ako uviedol šéf slovenskej diplomacie, Európska únia predstavuje pre Slovensko životný priestor, kde sa môžeme rozvíjať a prináša nám možnosť podieľať sa na hľadaní spoločných riešení.
Novým stálym predstaviteľom Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli bude Juraj Nociar. Doteraz pôsobil ako riaditeľ kabinetu slovenského eurokomisára Maroša Šefčoviča, predtým ako generálny riaditeľ sekcie pre európske záležitosti na rezorte diplomacie a tiež v pozícii zástupcu stáleho predstaviteľa SR pri EÚ. Pred odchodom na vyslanie ho prijal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár.
Ako uviedol šéf slovenskej diplomacie, Európska únia predstavuje pre Slovensko životný priestor, kde sa môžeme rozvíjať a prináša nám možnosť podieľať sa na hľadaní spoločných riešení.
"To nám však nebráni v tom, aby sme v európskych orgánoch realizovali suverénnu a aktívnu politiku. Prioritou SR v Únii je chrániť naše národno-štátne záujmy a presadzovať zachovanie práva veta v oblastiach, v ktorých je ešte možné ho využiť," priblížil minister Juraj Blanár a zdôraznil, že víziou SR je mierová a konkurencieschopná Únia.
Kľúčovým článkom pri komunikovaní týchto záujmov je podľa šéfa rezortu diplomacie Stále zastúpenie SR pri EÚ: "Zástupcovia Slovenska budú na pôde Európskej únie plnohodnotne prispievať k hľadaniu spoločných riešení pre európske a globálne výzvy, no rovnako budú aktívne tlmočiť naše principiálne postoje a obhajovať slovenské záujmy."
"Únia čelí bezprecedentným výzvam a jej schopnosť spoločne ich riešiť je zásadná tak pre stabilitu, ako aj jej celkový rozvoj a postavenie na globálnej scéne," informoval nový stály predstaviteľ SR pri EÚ Juraj Nociar s tým, že je potrebné rešpektovať všetky členské štáty a vďaka tomu posilňovať jednotu EÚ.
Týka sa to či už opätovne narastajúcej nelegálnej migrácie z tretích krajín a zachovania voľného pohybu občanov EÚ, alebo meniacej sa energetickej politiky, budúceho rozširovania či reformy Únie.
Slovenská republika vstúpila do Európskej únie v roku 2004. Slovensko je už 17 rokov súčasťou schengenského priestoru a od roku 2009 patrí aj do eurozóny. V Európskom parlamente pôsobí 15 slovenských poslancov a v Európskej komisii má SR rovnocenné zastúpenie v podobe jedného člena. V roku 2016 Slovensko úspešne predsedalo tiež Rade EÚ, pričom SR opätovne preberie predsedníctvo v roku 2030.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies