Kampaň Valentínska kvapka krvi sa začne od pondelka 10. februára. Pravidelní darcovia aj prvodarcovia môžu na pracoviskách Národnej transfúznej služby, na hematologicko-transfúznych oddeleniach v nemocniciach po celom Slovensku, ale aj na mobilných odberových staniciach darovať krv.
Tohtoročná 25. valentínska kampaň sa nesie v znamení hesla "Láska lieči". Generálna sekretárka Slovenského Červeného kríža Zuzana Rosiarová vyzýva ľudí, aby sa stali súčasťou rodiny darcov krvi a pridali sa ku kampani. Podľa jej slov prináša podujatie každoročne skutočné príbehy plné ľudskosti.
Tváre kampane "Láska lieči"
Aj mladí ľudia z tohtoročného kampaňového plagátu - Lucia, Rebeka, Vanesa, Kristína a Richard – začali svoj vlastný príbeh bezpríspevkového darovania krvi. V roku 2018 boli študentmi Gymnázia v Nových Zámkoch a medzi spolužiakmi spoločne zorganizovali prvý ročník Gymnaziálnej kvapky krvi práve počas celonárodnej kampane Valentínska kvapka krvi. Tento rok sú jej tvárami.
Kampaň "Láska lieči"
"Nevedeli sme, či budeme mať dostatok darcov, či sa akcia vydarí. Naši spolužiaci nás ale nesklamali a na darovanie čakali svedomito v rade, pretože chceli pomôcť," zaspomínal si na svoj prvý zorganizovaný mobilný odber Richard Čanaky. Prvodarkyňa Lucia povedala, že odber krvi zvládla bez problémov a darovať krv už bola odvtedy niekoľkokrát. Budúci piatok 14. februára na Valentína bude mobilný odber napríklad v priestoroch Čestnej stráže prezidenta SR v Bratislave, na ktorý organizátori pozývajú darcov. Odberové dni nájdete aj tu , kampaň potrvá do 13. marca.
Kto môže darovať krv?
- každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, s minimálnou hmotnosťou 50 kg
- človek, ktorý je 2 týždne po doužívaní antibiotík; 2 týždne bez horúčky, bez hnačky; 1 týždeň po zubnom ošetrení (vŕtanie, extrakcia zubu), aktuálne mimo menštruácie (+/- 3 dni) a tehotenstva; 1 rok po pôrode alebo ukončení tehotenstva, ak nekojí; 48 hodín po preventívnom očkovaní; bez herpesu
- človek, ktorý neužíva pravidelne dlhodobo lieky
- kto nebol posledný polrok operovaný, tetovaný, liečený akupunktúrou, nemal prepichované uši alebo iné časti tela, nedostal transfúziu krvi alebo plazmy, nepodstúpil endoskopické vyšetrenie
- kto neprekonal infekčnú žltačku typu B a C, v prípade infekčnej žltačky typu A (napr. v detskom veku) môže byť darcom krvi po určitom časovom odstupe; nie je nosičom HIV, neprekonal syfilis, nie je sexuálnym partnerom ľudí s uvedenými chorobami a neprišiel s nimi v poslednom roku do styku
- kto nepatrí k rizikovo správajúcim sa jedincom
Ako sa pripraviť na odber krvi?
Slovenský Červený kríž odporúča pred darovaním krvy nekonzumovať mastné jedlá, avšak ani nehladovať. Darcovia by si mali dopriať dostatok spánku, nepiť alkohol ani nefajčiť. Odporúča sa vypiť dostatočné množstvo tekutín.
Viac informácii o darovaní krvy nájdete na portáli Slovenského Červeného kríža.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies