JASZCZEW - Štátny tajomník Michal Kaliňák a odborníci z Poľska a Slovenska diskutovali na konferencii Karpatského euroregiónu o rozvoji prihraničných území a cezhraničných funkčných regiónov, čím sa posilňuje spolupráca a kvalita života obyvateľov.
Štátny tajomník Michal Kaliňák sa dnes spolu s odborníkmi z Poľska a Slovenska zúčastnil konferencie Karpatského euroregiónu v poľskom meste Jaszczew.
Prvé takéto stretnutie komunálnych lídrov z troch poľských a troch slovenských okresov sa uskutočnilo v decembri v inej časti prihraničia a dnešné rokovanie opätovne potvrdilo rastúci záujem miest a obcí na koordinovanom rozvoji prihraničného územia.
"Budúcnosť našich prihraničných regiónov je v podpore a rozvoji cezhraničných funkčných území, ktoré priamo súvisia s rozvojom lokálnej hospodárskej politiky, transferom poznatkov, inšpiráciou v príkladoch dobrej praxe a čerpaním eurofondov na spoločné projekty," povedal na úvod štátny tajomník Michal Kaliňák.
Cezhraničné funkčné územia sú kľúčové pre posilnenie regionálneho rozvoja, efektívne riešenie spoločných výziev a zlepšenie kvality života obyvateľov. Podporujú spoluprácu, zdieľanie zdrojov a integráciu naprieč hranicami.
Cezhraničné funkčné územia predstavujú unikátny priestor, kde hranice neoddeľujú, ale spájajú. Môžu tak vznikať inovatívne riešenia, ktoré reagujú na spoločné výzvy napríklad v oblastiach regionálneho rozvoja, cestovného ruchu či ochrany životného prostredia.
Predmetom dnešných diskusií bola funkčná oblasť Karpatského euroregiónu "Nízke Beskydy", ktorá spája slovenské a poľské prihraničné okresy.
Má tak potenciál vytvárať prepojené, funkčné regióny spoločne čerpajúce výhody zo svojho jedinečného geografického a kultúrneho postavenia. Odborníci z Poľska a Slovenska diskutovali o jej predpokladoch, štruktúre aj procese budovania.
"Zo 79 našich okresov je až 36 prihraničných a žije v nich 2,2 milióna obyvateľov. Žiadna jazyková bariéra, ale obrovská túžba ľudí v pohraničí a spokojnejší život je presne to, na čo smerujeme investície. Od začiatku jesene máme pod sebou aj agendu medzivládnych komisií. Máme teda ako ministerstvo regionálneho rozvoja plnú zodpovednosť za podporu cezhraničných funkčných regiónov, aby sme mohli spájať samosprávy do spoločných projektov, integrovať partnerov a mobilizovať zdroje," uviedol štátny tajomník Kaliňák, ktorý na konferencii predstavil aj plán činnosti medzivládnych komisií na tento rok. Ministerstvo ho vo februári predloží na rokovanie vlády.
Súčasťou stretnutia bola tiež diskusia o možnostiach využitia Komunitárnych programov EÚ. Sú to v podstate eurofondy priamo riadené Európskou komisiou. V aktuálnom programovom období ich je 40 a celkovo disponujú sumou 203 miliárd eur.
"Úspech pri čerpaní týchto zdrojov závisí od šikovnosti regiónov a kvality ich projektov," doplnil Michal Kaliňák a zároveň informoval o systémových zmenách v najmenej rozvinutých okresoch, ktoré meníme na prioritné.
Sú to prevažne prihraničné regióny. Tieto zmeny umožňujú využívať regionálny príspevok okresu na spolufinancovanie integrovaných cezhraničných projektov, čo zvyšuje ich šance na hospodársky rozvoj a zlepšenie životnej úrovne.
Štátny tajomník Michal Kaliňák na záver ocenil snahu prihraničných samospráv zlepšovať kvalitu života ľudí využívaním kultúrneho a prírodného dedičstva. "Dnešné rokovanie opäť ukázalo, že regióny majú nielen záujem, ale sú aj pripravené mobilizovať zdroje a spoločne realizovať vízie rozvoja prihraničia," uzavrel.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies