Sicília prežíva katastrofálne záplavy. Silná búrka za 12 hodín priniesla celoročné zrážky. Autá zmieta do mora. Prebiehajú núdzové záchranné akcie vo veľmi extrémnych podmienkach. Za všetkým je klimatická kríza!
Búrka na Sicílii je extrémna. Mnohí tvrdia, že v takej intenzite sa vyskytuje raz za život. Na ostrov v priebehu 12 hodín spadol celoročný dážď! Spustil záplavy a nevídanú katastrofu. Záchranné tímy zachraňujú uviaznutých ľudí. Domy, ulice a mestá sa doslova ponorili do záplav. Celý región zasiahli neutíchajúce prívalové dažde.
Niektoré autá silné povodňové vody vtiahli do mora a zmietli ich. Vytrvalý dážď zmenil ulice v pobrežnom meste Torre Archirafi neďaleko Catanie na rýchlo tečúce rieky. Obyvatelia opísali záplavy ako jeden z najhorších meteorologických incidentov za posledné obdobie, keďže voda odplavovala vozidlá a trosky z častí domov.
Úrady žiadajú o pomoc. Silné dažde komplikujú prácu záchranárov. Hasiči boli vyslaní do rôznych oblastí ostrova, kde ľudia zostali uväznení v autách a domoch v zaplavených uliciach. V meste Aci Sant'Antonio zachránili niekoľko motoristov, ktorí sa ocitli v hlbokej vode. V meste Acireale záchranári pomáhali vyslobodiť obyvateľa z domu, ktorý úplne zatopila rozvodnená voda.
Hasiči použili v štvrti Altarello špeciálne zariadenia, aby sa dostali k štyrom ľuďom uviaznutým v prízemí obydlia. Dve z týchto osôb boli hlásené ako zdravotne postihnuté. Záchranné tímy pokračovali vo svojej práci na celej Sicílii, snažili sa zachrániť obyvateľov a predierali sa cez nehostinné oblasti, aby zabezpečili všetku potrebnú pomoc.
Vedecký výskum zistil, že za extrémnymi poveternostnými podmienkami sú klimatické zmeny spôsobené človekom. V dôsledku využívania fosílnych palív a emisií skleníkových plynov Taliansko prežíva katastrofálnu klimatickú krízu a extrémne poveternostné šoky - nevídané suchá a ničivé záplavy.
Sicília spolu s ďalšími časťami Talianska čelí jednej extrémnej poveternostnej udalosti za druhou - toto leto to boli horúce letné vlny a veľké suchá.
Nepredvídateľné počasie postihlo aj ďalšie časti, napríklad Piemont, Emilia-Romagna a Marche, kde sa vyskytli silné dažde sprevádzané záplavami, ktoré prinútili vládne orgány vyhlásiť stav ohrozenia. Podľa vedcov klimatická kríza zvyšuje riziko takýchto udalostí, ktoré sú podľa nich vzájomne prepojené - časté supercelárne búrky, silné suchá a ničivé záplavy sú spojené s ľudskou činnosťou, napríklad so spaľovaním fosílnych palív.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies