Turecko poprelo, že by z čias Osmanskej ríše existovalo povolenie na vývoz sôch z aténskeho Parthenónu do Británie.
Ide o nečakanú pomoc Turecka v dlhodobom spore o vlastníctvo medzi Gréckom a Britským múzeom. To vždy tvrdilo, že mramorové sochy získalo legálne.
Britské múzeum sa proti dlhodobým gréckym nárokom na navrátenie sôch odvezených na začiatku 19. storočia z najznámejšieho chrámu gréckej Akropoly bráni tým, že sochy legálne získalo od Thomasa Brucea, grófa z Elginu. Ten sochy údajne vyviezol na základe povolenia, ktoré dostal od osmanských úradov, pod ktoré vtedy Atény spadali.
Legálnosť povolenia Atény dlhodobo odporujú. Na rokovaní výboru UNESCO, ktorý sa zaoberá odcudzenými pamiatkami, potom grécke argumenty podporila aj vysoká predstaviteľka tureckého ministerstva kultúry Zeynep Bozová, uviedol dnes denník Kathimerini a ďalšie grécke médiá.
Podľa nej Turecko nemá v archívoch žiadny dokument, ktorý by povoľoval vývoz sôch z Parthenónu. „Myslím si, že aj z hľadiska vtedajšieho práva sa dá len ťažko hovoriť o legálnosti (vývozu sôch),“ uviedla turecká predstaviteľka.
Podobným dokumentom nedisponuje ani Britské múzeum. Existuje však dokument, ktorý je údajne talianskym prekladom povolenia na vývoz.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies