BRATISLAVA – Prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska dal zelenú otvoreniu 2. dôchodkového piliera. Na dnešnej tlačovej konferencii oznámil, že sa rozhodol podpísať novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení.
Skonštatoval však, že už 10 rokov medzi vládou a opozíciou pokračuje spor o dôchodkoch, ale je málokedy konštruktívny a nepomáha stabilite dôchodkového systému. "Rozhodol som sa, že nebudem vrátením novely zákona pod parlamentu túto debatu predlžovať," zdôvodnil prezident, prečo sa rozhodol novelu zákona podpísať. Zároveň uviedol, že v súčasnosti sa nedá povedať, koľko ľudí využije možnosť vystúpiť z 2. piliera. "Niet pochybností o tom, že dnes v systéme starobného dôchodkového sporenia sú takí sporitelia, pre ktorých je 2. pilier za súčasných podmienok určite nevýhodný," doplnil Kiska.
Preto si želá, aby zodpovedné inštitúcie využili čas, počas ktorého bude 2. pilier otvorený, na pravdivé informovanie verejnosti, aby sa vedela rozhodnúť správne. "Chcem zdôrazniť, že keď sa 15. júna 2. pilier zase uzavrie, nastane podľa mňa najvyšší čas na hľadanie širokej politickej dohody na kľúčových parametroch nášho dôchodkového systému," podotkol prezident. Podľa neho totiž ľudia oprávnene očakávajú, že dôchodkový systém, od ktorého závisí ich príjem v starobe, bude stabilný.
Sporitelia budú môcť v období od 15. marca do 15. júna tohto roka vystúpiť z 2. dôchodkového piliera. Vláda Roberta Fica sa rozhodla otvoriť kapitalizačný pilier po tom, ako sa začiatkom tohto roka po spustení výplatnej fázy ukázalo, že prvé dôchodky z neho budú nízke. "Vzhľadom na výšku dôchodkov, ktoré sú sporiteľom za ich nasporené sumy ponúkané, je v súčasnosti účasť v 2. pilieri pre istú skupinu sporiteľov nevýhodná," zdôvodnil rezort práce v novele zákona.
Sporitelia preto dostanú možnosť prehodnotiť svoje rozhodnutie a od 15. marca do 15. júna 2015 zo systému vystúpiť. Tak ako pri predchádzajúcich otvoreniach 2. piliera, zákon umožní aj doň vstúpiť.
Z druhého piliera budú môcť vystúpiť všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku či predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), prípadne tí, ktorí si s ňou dohodli vyplácanie výnosu z investovania.
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z 2. piliera, podľa ministerstva práce musí Sociálnej poisťovni (SP) doručiť písomné oznámenie s prejavom vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa následne o tom informuje sporiteľovu DSS, ktorá prevedie jeho nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov, vrátane výnosu z nich, na účet SP v Štátnej pokladnici. Ak si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov, vrátane výnosu, mu bude vyplatená.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies