Január 2025 sa stal najteplejším januárom v histórii globálnych meraní, čo potvrdzuje nepretržitý trend rekordných teplôt. Vedci dúfali, že nástup fenoménu La Niña prispeje k ochladeniu, no minulý mesiac opäť prekonal teplotný rekord o 0,1 °C.
Priemerná globálna teplota za január 2025 dosiahla 13,23 °C, čo predstavuje 0,79 °C nad priemerom pre január v rokoch 1991-2020, uviedla Európska vesmírna
agentúra Copernicus. V porovnaní s predindustriálnou érou bola teplota v
januári 2025 vyššia o 1,75 °C.
Tento január sa tak zaradil medzi 18 z posledných 19 mesiacov, v ktorých globálna teplota prekročila hranicu 1,5 °C nad predindustriálnou úrovňou.
"Január 2025 je ďalším prekvapivým mesiacom, ktorý pokračuje v rekordne
vysokých teplotách, ktoré pozorujeme už posledné dva roky, a to aj napriek
rozvoju podmienok La Niña v tropickom Tichomorí," uviedla Samantha
Burgess, strategická vedúcia pre klímu v ECMWF.
Bežne po silnom El Niño, aký sme zažili minulý rok, nasleduje rýchly pokles teplôt, no "tentokrát sme to nevideli," dodala Burgess.
Rekordné teploty prišli napriek mrazom v USA a ďalších severných oblastiach. Avšak Spojené štáty predstavujú len malú časť povrchu planéty, zatiaľ čo
"oveľa väčšia časť Zeme bola omnoho teplejšia, ako je bežný priemer,"
povedala Burgess pre AP.
Priemerná teplota v Európe za január 2025 bola 1,80 °C, čo predstavuje 2,51 °C nad priemerom pre január v rokoch 1991-2020, a druhý najteplejší január v
histórii, hneď po roku 2020.
Mimo Európy boli teploty nadpriemerné v severovýchodnej a severozápadnej Kanade, Aljaške a Sibíri, ako aj v južnej časti Južnej Ameriky, Afriky,
Austrálie a Antarktídy. Copernicus tiež uviedol, že rozsah arktického morského ľadu v januári 2025 dosiahol historicky najnižšiu hodnotu. Podľa amerického Národného centra pre
sneh a ľad bol rozsah druhý najmenší, hneď po roku 2018.
Hlavným faktorom rekordného tepla je hromadenie skleníkových plynov zo spaľovania uhlia, ropy a zemného plynu. Prírodné javy ako El Niño a La Niña, ktoré zvyčajne ovplyvňujú teploty, tentokrát nevyvážili rast teplôt.
Hoci záznamy Copernicus siahajú len do roku 1940 a americké a britské záznamy do roku 1850, vedci na základe analýzy letokruhov stromov zistili, že súčasné obdobie je najteplejšie za posledných 120 000 rokov, teda od začiatkov ľudskej civilizácie.
"Fakt, že posledné dáta Copernicus jasne ukazujú, že uplynulý január bol najteplejším v histórii - napriek nástupu La Niñy, ktorá obvykle prináša ochladenie - je ohromujúci a v skutočnosti desivý," povedal Bill McGuire, emeritný profesor geofyzikálnych a klimatických hrozieb na University College London.
"Na základe záplav vo Valencii a apokalyptických požiarov v Los Angeles už nemôžeme pochybovať o tom, že nebezpečné, všadeprítomné klimatické zmeny sú tu."
"A napriek tomu emisie naďalej rastú a fosílne korporácie rozširujú svoje operácie. Slovo 'ponuré' ani len nezačína vystihovať našu budúcnosť," uzatvára McGuire.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies