Globálna klimatická zmena zrejme povedie k tomu, že veterné elektrárne budú vyrábať ešte viac elektriny, tvrdí nový výskum. Informoval Guardian.
Podľa vedcov sa vplyvom väčšieho tepla v atmosfére aj v oceánoch menia vzorce cirkulácie oceánov - a to má zasa vplyv na rýchlosť vetra. Dynamickejšie podmienky spôsobili, že sa za posledných desať rokov zvýšila.
Medzinárodný vedecký tím analyzoval údaje z približne 9 000 meteorologických staníc po celom svete od sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia až do súčasnosti - výsledky ukazujú, že po tridsiatich rokoch spomaľovanie vetrov došlo v poslednej dekáde k ich neočakávanému zrýchleniu.
Vietor pomôže energetike
Podľa profesora Zhenzhnong Zenga z Princetonskej univerzity a hlavného autora tohto výskumu sú výsledky prekvapivé.
Výsledky ukazujú, že silnejší vietor by mohol výrazne pomôcť efektivite veterných elektrární. Do roku 2024 by mohol zvýšiť ich produkciu elektriny až o tretinu.
Zeng uviedol, že je to paradoxné, ale klimatická zmena zvýši výkonnosť amerických veterných elektrární oveľa viac než technologické inovácie.
Tento výskum vyšiel v odbornom časopise Nature Climate Change. Ukazuje, že globálna rýchlosť vetra sa bude zrejme zvyšovať najmenej ďalšie štyri desaťročia - a to bude znamenať ďalšiu injekciu pre majiteľov veterných elektrární.
Energetika pomôže planéte
Aj podľa ďalších autorov tohto výskumu bude vplyv rovnaký: silnejší vietor pomôže sektoru obnoviteľnej energie, ktorá je kľúčová pre udržanie otepľovania pod dvoma stupňami Celzia.
Až doteraz bola rýchlosť vetra pri klimatickej zmene veľkou neznámou, doterajšie modely ju nedokázali príliš presne predvídať ani vyhodnocovať.
Výrazné spresnenie týchto modelov bolo umožnené viac skúsenosťami a intenzívnym výskumom, ktorý na poli klimatickej zmeny prebieha.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies