BRATISLAVA - Množstvo tekutín, ktoré organizmus potrebuje, je individuálne. Závisí napríklad od veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, ale aj od telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, teploty ovzdušia či zdravotného stavu.
Počas horúčav by mal človek denne vypiť približne 1,5 až 3 litre tekutín, pričom základom je čistá voda. Mimoriadne dôležité je dodržiavanie pitného režimu pre seniorov, ktorých organizmus obsahuje menej tekutín. Poukázali na to odborníci z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
"Základom pitného režimu je čistá pitná voda. Sladené nápoje treba obmedzovať pre nadbytok cukru a kofeínu. Ideálna je preto obyčajná voda doplnená o minerálne vody. V horúčavách obmedzte nápoje s obsahom chinínu, kávu i alkohol, ktoré vám smäd neznížia a naviac podporia vylučovanie vody z organizmu. Pite skôr vlažné nápoje, nie ľadové," odporučili odborníci.
Malé deti nemajú dobre vyvinutý mechanizmus pocitu smädu. Ponúkajte im preto vhodné tekutiny na uhasenie smädu. Najlepšia je čistá pitná voda, ktorú môžete striedať s neperlivými minerálnymi vodami a nesladenými ovocnými či bylinkovými čajmi.
Smäd často necítia ani seniori. Hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová poukázala na to, že dodržiavanie pitného režimu je však pre nich mimoriadne dôležité. "Ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a nedokážu vylučovať tekutiny spoločne s látkami z metabolizmu," podotkla.
Zároveň upozornila, že starší ľudia veľmi často trpia vysokým krvným tlakom. Apelovala preto na obozretnosť pri výbere minerálnych vôd. "Zvýšená koncentrácia sodíka vo vode by mohla ich zdravotný stav zhoršiť," dodala. Odporučila čistú pitnú vodu. Pre pomerne vysoký obsah jednoduchých cukrov je podľa nej pre seniorov nevhodné pitie ovocných nápojov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies