Jedným zo zdrojov skleníkových plynov, ktoré sa podieľajú na globálnom otepľovaní planéty, sú aj stáda dobytka, ktoré ročne vypúšťajú do atmosféry milióny ton metánu.
Presnejšiu predstavu o tom, koľko metánu z tráviaceho traktu kráv uniká, hodlajú vedci získať pomocou satelitu, ktorý má na obežnú dráhu vyraziť v roku 2022. Testovacím územím bude Nový Zéland.
Novozélandské úrady disponujú veľmi spoľahlivými údajmi o tom, koľko kusov dobytka farmári v krajine spravujú, preto bude pre odborníkov jednoduché porovnať teoretické prepočty so satelitným meraním, napísal britský denník The Times.
Metán vypúšťaný piatimi miliónmi novozélandských kráv a býkov bude detekovať satelit Methane Sat, ktorý vyvinul americký fond ochrany životného prostredia (EDF) v spolupráci s vedcami z Harvardskej univerzity.
Today the Government announced that New Zealand would be joining the @MethaneSAT climate mission to combat climate change, build space sector capability and put New Zealand at the global frontier of science and innovation. @EnvDefenseFund. pic.twitter.com/eS5VuviVce
— MBIE Science (@MBIEsci) November 6, 2019
Riadiace stredisko družice však bude na Novom Zélande.
Odhaduje sa, že v rokoch 1880 až 1980 podiel metánu na globálnom otepľovaní predstavoval zhruba 15 percent, v poslednej dobe sa ale jeho množstvo zvyšuje.
Do ovzdušia sa metán dostáva napríklad ako odpadový plyn z ropného priemyslu, uvoľňuje sa ale napríklad aj z ryžových polí, pri topení permafrostu či z močaristých území.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies