Ministerstvo vnútra obstaráva zdravotnícky a farmaceutický materiál a ochranné pracovné prostriedky určené na boj proti šíreniu koronavírusu a ním spôsobeného ochorenia Covid-19.
Materiál však nepoputuje verejnosti
Ako sa ďalej uvádza v oznámení na internetovej stránke Úradu pre verejné obstarávanie, materiál v odhadovanej hodnote piatich miliónov eur by mal byť využitý na zabezpečenie primárnej ochrany príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru a všetkých ostatných zamestnancov Ministerstva vnútra SR.
O aký materiál ide?
"Predmetom zákazky je nákup antibakteriálnych rúšiek, dezinfekčných gélov, dezinfekčných utierok, antibakteriálnych mydiel, dávkovačov dezinfekčného gélu, jednorazových rukavíc, sprejových prostriedkov na dezinfekciu plôch a predmetov, košov na infekčný odpad, sáčikov na infekčný odpad, rýchlozapínacích sáčikov, dezinfekčných sprejov na ruky a predmety Sanosil, respirátorov, ochranných okuliarov, protibiologických overalov s kapucňou, návlekov na členkovú obuv a iných prostriedkov nevyhnutných na ochranu zdravia," uvádza sa v oznámení.
Vzhľadom na vyhlásenú mimoriadnu situáciu bude podľa oznámenia ministerstvo rokovať s viacerými potencionálnymi dodávateľmi, s ktorými uzavrie zmluvy na dodanie predmetov zákazky podľa ich dostupnosti.
Na Slovensku je vyhlásená mimoriadna situácia
Slovensko momentálne v súvislosti s koronavíriusom eviduje 105 pozitívne diagnostikovaných osôb, z ktorých je 35 hospitalizovaných. Pre hrozbu šírenia vírusu bola na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia. "Cieľom vyhlásenia mimoriadnej situácie je utvoriť podmienky na prijatie nevyhnutných opatrení na zamedzenie a zmiernenie následkov mimoriadnej udalosti ohrozenia verejného zdravia z dôvodu ochorenia Covid-19," zdôraznilo ministerstvo vnútra.
Ľudia si pomáhajú sami
Nedostatok rúšok sa snažia riešiť občania svojským spôsobom. Mnohí ľudia, ktorí trávia chvíle doma sa rozhodli šiť rúška a poskytovať ich svojim známym, alebo ich predávajú na internete za symbolickú cenu. Na sociálnej sieti Instagram je nespočetne veľa ľudí, ktorí sa snažia šírenie zastaviť a pomôcť svojmu okoliu. K šitiu rúšok sa pripojili napríklad aj väzni, alebo slovenské firmy. V niektorých obciach spolupracuje Obecný úrad s miestnymi firmami, ktoré tiež pridali ruku k dielu. Zamestnanci obcí rúška dokonca aj roznášajú a vhadzujú ľudom, ktorí o ne požiadali, do schránok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies