Prezidentovo okolie tvrdí, že po neúspešnom pokuse o atentát na jeho osobu sa Trump ešte bližšie primkol ku svojim modlitebníkom.
Viac ako tucet kresťanských lídrov z niekoľkých denominácií sa tento týždeň opäť modlilo s prezidentom Donaldom Trumpom v Oválnej pracovni, pričom jeden z nich povedal, že pokus o atentát na Trumpa z minulého leta spôsobil, že prezident je k nim ešte bližšie ako počas svojho prvého funkčného obdobia.
Pastori a modlitebníci sa v stredu stretli s Trumpom v Oválnej pracovni pod vedením hlavnej poradkyne Kancelárie Bieleho domu pre vieru a Trumpovej dlhoročnej duchovnej poradkyne Pauly Whiteovej-Cainovej. Fotografiie z podujatia zachytávajú, ako viacerí náboženskí vodcovia zhromaždení v modlitbe okolo prezidenta kladnú na neho ruky.
Boli medzi nimi okrem iných reverend Samuel Rodriguez z Národnej hispánskej kresťanskej vodcovskej konferencie, pastor Robert Jeffress z Prvej baptistickej cirkvi v Dallase, pastor Travis Johnson z cirkvi Pathway Church so sídlom v Alabame, David Barton z WallBuilders, bývalý prezidentský kandidát a dlhoročný sociálno-konzervatívny aktivista Gary Bauer a William Wolfe, výkonný riaditeľ Centra pre baptistické vodcovstvo.
Rodriguez, ktorý pôsobí ako poradca pre vieru v Kancelárii Bieleho domu a zúčastnil sa na Trumpovej prvej inaugurácii v roku 2017, predniesol modlitbu za Trumpa. O obsah modlitby sa podelil s denníkom The Christian Post: "S vďačnosťou a pokorou sa modlíme za prezidenta Trumpa. Ty si ho vyvolil, ty si ho vymenoval, ty si ho pomazal na čas, ako je tento. Prosíme ťa, aby si ho pokryl Ježišovou krvou a posilnil ho, aby presadzoval program spravodlivosti a práva, pravdy a lásky. Chráň ho pred všetkým zlom, keď podopiera náš národ ohňovou stenou nášho židovsko-kresťanského hodnotového systému. Naplň svoj zámer v jeho živote," dodal Rodriguez, hlavný pastor megazboru New Season v Kalifornii.
"A preto sa s vierou modlíme, aby sa pod jeho vedením v Amerike uskutočnilo nasledovné - naplnenie Izaiáša 58,8: Spása príde ako úsvit. Rany sa rýchlo zahoja. Zbožnosť nás povedie vpred, pretože Božia sláva nás bude chrániť zozadu. V Ježišovom mene, amen."
Rodriguezová pre Chistian Post povedal, že je pre neho „cťou spolupracovať s Trumpovými duchovnými poradcami v Bielom dome a "podporovať neuveriteľnú a dôležitú prácu, ktorú vykonávajú pre prezidenta a Ameriku. Som im vďačný za príležitosť byť hlasom kresťanov a latinskoamerickej komunity v tomto najdôležitejšom období,“ dodal Rodriguez.
„Čas v Oválnej pracovni bol veľmi srdečný," prezradil reverend Rodriguez, ktorý nazval Trumpa „neuveriteľne láskavým a pozoruhodným človekom“.
Počas Trumpovho prvého funkčného obdobia v rokoch 2017 až 2021 sa v Bielom dome uskutočnilo niekoľko brífingov a podujatí s kresťanskými lídrami, vrátane Rodrigueza, Franklina Grahama, Jamesa Dobsona a ďalších. Pri rôznych príležitostiach sa kresťania modlili za Trumpa v Oválnej pracovni už vtedy. V auguste 2018 Biely dom usporiadal takzvanú „štátnu večeru“, na ktorú bolo pozvaných viac ako 100 kresťanských lídrov.
Na otázku, či má pocit, že medzi Trumpovým prvým a druhým funkčným obdobím boli nejaké rozdiely v jeho postoji ku kresťanským lídrom, Rodriguez odpovedal, že si myslí, že pokus o atentát na Trumpa na predvolebnom mítingu minulé leto priniesol viditeľnú zmenu. "Boh zachránil jeho život, a preto sa jeho viera vďaka tomuto silnému osobnému svedectvu ešte posilnila. Prezident Donald Trump je v Oválnej pracovni, pretože Boh zasiahol a ochránil ho, a on si to uvedomuje," povedal Rodriguez.
"V jeho živote sa stal zázrak. Preto je viera dnes dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, v Bielom dome aj v Amerike" dodal reverend.
Zakladateľ organizácie WallBuilders David Barton povedal po stretnutí, že modliť sa za Trumpa je „česť“. Dodal, že oceňuje, že Trump podporuje programy a politiky, ktoré „odrážajú hodnoty rodiny a viery“.
Vo februári Trump podpísal nariadenie o zriadení úradu Bieleho domu pre vieru ako súčasti Rady pre vnútornú politiku. V príkaze sa uvádza, že nový úrad bude konzultovať s náboženskými lídrami rôzne témy vrátane „obrany náboženskej slobody“.
Trump oznámil vytvorenie úradu pre vieru v Bielom dome počas prejavu na Národných modlitebných raňajkách minulý mesiac, len niečo vyše dvoch týždňov po svojom nástupe do funkcie. Ako jeden z jeho cieľov pomenoval, že úrad bude dôležitý v boji proti „protikresťanským predsudkom“.
„Úrad bude mať vo výkonnej moci hlavnú zodpovednosť za posilnenie postavenia náboženských subjektov, komunitných organizácií a domov modlitieb, aby mohli slúžiť rodinám a komunitám,“ uvádza sa vo výkonnom príkaze.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies