Krvavá nedeľa: 80. výročie masakra v Tokajíku +VIDEO

NETKY.SK • 19 November 2024, 11:46 • 2 min
Krvavá nedeľa: 80. výročie masakra v Tokajíku +VIDEO

TOKAJÍK - Pred 80 rokmi sa odohrala tragédia, známa aj ako masaker v Tokajíku. Išlo o odvetnú akciu nemeckých jednotiek za pomoc, ktorú obyvateľstvo tejto slovenskej obce poskytlo partizánom. Nemeckí vojaci najprv zhromaždili mužov pri miestnom kostole a následne ich odviedli severne od obce, kde ich popravili. Pri tomto zločine zahynulo 32 mužov, dvom zraneným sa však podarilo masaker prežiť. Následujúci deň nacisti obec vypálili, vydrancovali a rozohnali ženy a deti.

slovakia

left justify in out

 V našom predošlom článku sme spomínali výročie tragédie v Tatrách, ktorá sa odohrala presne 19. novembra 2004. Treba si však pripomenúť aj inú, tragickejšiu udalosť, ktorá sa stala na deň presne 19. novembra 1944, teda presne 60 rokov pred víchricou Alžbetka. Došlo k nej v obci Tokajík v okrese Stropkov počas 2. svetovej vojny. Nemecká protipartizánska jednotka ZbV 27 vtrhla do obce, popravila 32 miestnych mužov a evakuantov, následne dedinu vyrabovala a zapálila. Tragédiu, známu ako „krvavá nedeľa,“ prežili len dvaja muži – Andrej Stropkovský a Michal Medvedz.

„Približne 200 príslušníkov nemeckého Zvláštneho komanda ZbV 27 (Zur besonderen Verwendung) spadajúceho pod Einsatzgruppe H v to jesenné ráno prišlo do dediny. Začali prehľadávať domy a zhromažďovať miestnych mužov. Tak sa im postupne podarilo v záhrade pri miestnom kostole zhromaždiť 34 osôb, ktorým oznámili, že idú pracovať na opevňovacie práce v prospech nemeckej brannej moci,“ vysvetlil historik Peter Šumichrast z VHÚ.

Mužov v sprievode vojakov odviedli k doline potoka Tokajec, kde na nich čakali ďalší nemeckí vojaci. "Necelý kilometer od obce Tokajík, v dolinke potoka Tokajec, pod lesom zvaným Podperelisok, na tento sprievod čakali ďalší nemeckí vojaci. Zadržaným mužom na mieste prečítali rozsudok, na základe ktorého boli odsúdení na trest smrti zastrelením za pomoc partizánom. Po odznení rozsudku dal veliteľ jednotky Oberfeldwebel Kummann (krstné meno neznáme) rozkaz na streľbu," priblížil krvavú udalosť historik.

Tokajík o deň neskôr celý vyrabovali a vypálili. Po krvavých jatkách ostal zachovaný iba jeden károvaný oblek, ktorý patril preživšiemu Stropkovskému a v súčasnosti je prezentovaný v Múzeu Tokajíckej tragédie v Tokajíku. Ako o ňom prezradil Šumichrast, správy prenášal zašité do podšívky čiapky.

"Majiteľ obleku, preživší masakru Stropkovský, sa narodil v roku 1924 v obci Tokajík a zomrel v roku 1989. Pracoval v lesoch, poznal veľmi dobre všetky chodníčky a možnosť voľného pohybu v miestnych lesoch využil v prospech partizánskeho hnutia ako spojka. Vďaka jeho odhodlaniu sa dôležité informácie dostávali do Stropkova k partizánom a potom do Vyšnej Sitnice," uviedol Šumichrast.

Krvavú nemeckú odplatu sa podarilo dvojici len zázrakom prežiť. Medvedz bol v bezvedomí, no Stropkovský, ktorý utrpel zranenia pravej nohy a boku, nestratil vedomie. Vďaka jeho spomienkam sú známe podrobnosti tejto popravy.
"Zostal nehybne ležať, aby Nemci nezistili, že je nažive. Videl, ako prechádzali medzi mŕtvolami a tých, čo ešte javili známky života, likvidovali. Aj do samotného Stropkovského jeden z Nemcov kopol, stúpil mu na chrbát a poznamenal kaput. Pri poprave prišiel aj o svojho 23-ročného brata Juraja. Stropkovský s Medvedzom sa potom skrývali v lesnej drevenej kolibe až do oslobodenia Tokajíka koncom novembra 1944. Z vypálenej obce sa zachoval len kostol a jediný dom, v ktorom si našli po oslobodení dočasné útočisko. V posledný novembrový deň sa Stropkovský a Medvedz prvýkrát stretli s vojakmi sovietskej Červenej armády, ktorej lekári im poskytli lekársku pomoc," vysvetlil Šumichrast.

Obec bola úplne vypálená, prežili iba kostol a jeden dom. Miestnych občanov násilne vyhnali a zavraždených neskôr pochovali najprv do spoločného hrobu, neskôr boli exhumovaní a uložení na obecnom cintoríne. V roku 1959 tu bol vybudovaný Pamätník tokajíckej tragédie, ktorého dominantou je súsošie „Návrat do vyvraždenej obce“ od sochára Františka Gibalu. Pamätné miesto bolo vyhlásené za národnú kultúrnu pamiatku a nedávno prešlo kompletnou revitalizáciou.

V septembri 2023 bolo zreštaurované aj poškodené súsošie, ktoré bolo vrátené na svoje pôvodné miesto. „Tým sa samotné súsošie vrátilo do takého stavu, v akom bolo pred zemetrasením."


Zdroj textu: Teraz, FB/Historické okienko, Foto: FB/DuklaDestination

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ján Sikoriak

Redaktor spravodajského portálu Netky.sk Venujem sa športovému spravodajstvu, domácim a zahraničným správam, prekladaniu článkov z anglického a Španielskeho jazyka. Vyštudoval som ekonómiu a management. K mojím záľubám patrí cestovanie, čítanie a šport.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies