TOKIO - Slovenský reprezentant Matej Tóth nepretavil do medailovej pointy svoje posledné piate vystúpenie na olympijských hrách v kariére.
V mimoriadne náročných pretekoch v chôdzi na 50 km v japonskom Sappore skončil na 14. mieste, do cieľa prišiel na pokraji síl.
Vytrvalostnú disciplínu na 50 km nahradia
Olympijským šampiónom sa nečakane stal Poliak Dawid Tomala, ktorý nadviazal na svojho legendárneho krajana Roberta Korzeniowského, držiteľa zlatého hetriku z rokov 1996, 2000 a 2004.
Tomala sa výkonom 3:50:08 h stal posledným dvadsiatym víťazom mužskej päťdesiatky na olympijských hrách, keďže táto tradičná a zároveň najdlhšia vytrvalostná disciplína nebude pokračovať v programe OH. V Paríži 2024 ju nahradia preteky na 35 km.
Striebornú medailu v sapporskom Odori Parku si vychodil Nemec Jonathan Hilbert, ktorý sa v poslednom kilometri odpútal od Španiela Marca Tura a za víťazom zaostal o 36 sekúnd. Bronz si nakoniec vybojoval Kanaďan Evan Dunfee.
Tóth bojoval, sily mu však nestačili
Ďalší slovenský reprezentant Michal Morvay došiel do cieľa svojej prvej a zároveň poslednej olympijskej päťdesiatky na 41. mieste. Olympijský debutant zaostal za víťazom o vyše 25 minút. Z celkového počtu 59 chodcov klasifikovali v cieli 47.
"S takýmto počasím som nemal nijakú skúsenosť, čo sa prejavilo aj vtedy, keď som začal chytať kŕče do nôh a nevedel som si s tým rady. Bojoval som v hlave s tým, či pokračovať alebo nie, ale olympiáda sa nebalí. Došiel som až do cieľa, za čo dávam sám sebe veľké plus," zhodnotil Morvay.
Olympijský víťaz z Ria de Janeiro 2016 a majster sveta z Pekingu 2015 Tóth sa v náročných podmienkach vo veľkom teple a vysokej vlhkosti vzduchu držal statočne do tridsiateho kilometra, ale potom začal výraznejšie zaostávať za najlepšími.
Usadil sa v druhej polovici druhej desiatky a napokon sa v cieli objavil na 14. mieste s odstupom 6:15 min za víťazným Tomalom. Tóth dosiahol vo svojej poslednej štrnástej päťdesiatke kariéry výsledný čas 3:56:23 h.
„Určite to bola jedna z najťažších a najzložitejších a asi by som ju možno ani nedokončil, ak by som nemal obrovskú motiváciu dôjsť do cieľa a ukončiť kariéru so cťou," zhodnotil Tóth. Dodal, že so svojim výkonom nie je spokojný, ale trochu sklamaný.
Priznal, že stratil kontakt s vedúcou skupinou, zmenil cieľ. "Vedel som, že o medailu už nezabojujem, ale chcel som aspoň dôjsť do cieľa, aby som sa mohol každému pozrieť do očí, že som to nevzdal," uzavrel.
Koniec úspešnej kariéry
Pre 38-ročného rodáka z Nitry bolo sapporských 50 km medzinárodným koncom úspešnej 20-ročnej kariéry, s fanúšikmi na Slovensku ešte plánuje osobitnú rozlúčku.
Tokijská olympiáda s chodeckými súťažami v Sappore na severe Japonska bola jeho piata. Nikto zo slovenských atlétov v celej histórii nemá na konte viac štartov pod piatimi kruhmi.
Po 32. a 26. mieste na 20 km na prvých dvoch OH v Aténach 2004 a Pekingu 2008 prišli úspešné päťdesiatky - v Londýne 2012 skončil piaty a v Riu de Janeiro 2016 hrali na počesť jeho triumfu slovenskú hymnu.
Záverečné Sapporo nasledovalo rok po plánovanom čase, keďže celá tokijská olympiáda sa posunula pre pandémiu koronavírusu.
Cieľ bol jasný - neprepáliť úvod
Už o pol siedmej ráno sapporského času sa vydali chodci na svoju poslednú päťdesiatku v histórii olympijských hier. Zámer organizátorov predsunúť súťaž na skorú rannú hodinu príliš nevyšiel, lebo už v tom čase bolo v Sappore 26 °C a vlhkosť vzduchu 86%.
Matej Tóth sa na svoju poslednú päťdesiatku kariéry vydal ako obhajca trofeje s jasným cieľom - neprepáliť úvod, ísť si svoje tempo v úvodných 30 - 35 km a potom, ak to bude možné, zrýchliť. Neskôr sa ukázalo, že sa mu to podarilo len spolovice.
Po 30 km bol na čele Tomala, Tóth začal čoraz viac zaostávať a prepadol sa hlbšie do poľa s desaťsekundovou stratou na Poliaka.
Ten bol po 32 km suverénny a pred zvyškom mal náskok takmer minútu, ktorý postupne navýšil na 1:46 min. Tóthovi začali dochádzať sily a prepadával sa čoraz hlbšie, jeho strata narástla na viac ako dve minúty. Z krízy sa nedostal do konca pretekov.
Na 45. km už značne vysilený zaostával za Tomalom o vyše 7 minút a klesol na 17. miesto. V závere sa slovenský reprezentant s vypätím síl ešte posunul o tri priečky nahor a v cieli sa objavil na 14. mieste.
Pre porovnanie v závere pretekov na 50 km už bola teplota vzduchu nad 30 °C a vlhkosť klesla pod 60%.
Mohlo by vás zaujímať: LOH 2020: Sumár zo štvrtka 5. augusta
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies