KĽDR - Podľa Severnej Kórei spáchala Malajzia neospravedlniteľný zločin. Severná Kórea chce, aby za to zaplatili aj Američania.
K prerušeniu diplomatických vzťahov medzi Severnou Kóreou došlo z dôvodu vydania jej občana do USA na základe obvinení z prania špinavých peňazí.
Vyhlásenie ministerstva zahraničných vecí KĽDR obsahuje informáciu, že 17. marca malajzijské úrady "spáchali neospravedlniteľný zločin núteného vydania nevinného severokórejského občana do Spojených štátov".
Zaznelo varovanie Severnej Kórei adresované USA, že za obžalovanie jej občana "zaplatí". KĽDR označilo tento krok malajzijskej vlády za "nepriateľský čin" a výsledok "podriadenosti tlaku USA".
Koho Malajzia vydala Američanom?
Severokórejské vyhlásenie neobsahovalo meno vydaného občana, ale začiatkom marca najvyšší malajzijský súd rozhodol, že môže byť vydaný severokórejský muž Mun Chol Myong.
Mun žil v Malajzii desať rokov, a bol uväznený v máji 2019 po tom, čo americké úrady požiadali o jeho vydanie. Malajzijská vláda žiadosť schválila, Mun však ponuku odmietol, a odvolal sa.
Vo svojom čestnom vyhlásení poprel obvinenia USA, že sa podieľal na dodávaní zakázaného luxusného tovaru zo Singapuru do Severnej Kórey v rozpore so sankciami OSN pri práci v tomto mestskom štáte predtým, ako sa v roku 2008 presťahoval do Malajzie.
Poprel, že by pral finančné prostriedky prostredníctvom krycích spoločností a že vydal podvodné dokumenty na podporu nezákonných zásielok do svojej krajiny. Vo svojom čestnom vyhlásení uviedol, že sa stal obeťou „politicky motivovanej“ žiadosti o vydanie, ktorá bola zameraná na nátlak na Severnú Kóreu ohľadom jej raketového programu.
Narušenie bilaterálnych vzťahov
Kroky Malajzie tak zničili „celý základ bilaterálnych vzťahov založený na rešpektovaní zvrchovanosti“, píše sa vo vyhlásení. Malajzijské ministerstvo zahraničných vecí v piatkovom vyhlásení uviedlo, že „hlboko ľutuje“ rozhodnutie Severnej Kórey.
Mohlo by vás zaujímať: Severná Kórea má v úmysle rozvíjať vzťahy s Ruskom a Čínou.
„Malajzia odsudzuje rozhodnutie ako neprívetivé a nekonštruktívne, nerešpektuje ducha vzájomného rešpektu a dobrých susedských vzťahov medzi členmi medzinárodného spoločenstva,“ uviedlo ministerstvo.
Dodala, že rozhodnutie bolo „zjavne neopodstatnené, neprimerané a určite rušivé v záujme podpory mieru, stability a prosperity nášho regiónu“.
Ministerstvo obhajovalo vydanie Muna s tým, že k tomu došlo až po ukončení riadneho zákonného procesu, a vyčítalo Severnej Kórei, že na ňu vyvíjala nátlak, aby v prípade zasiahla. Informoval portál aljazeera.com.
USA po konzultácii so svojimi spojencami prehodnocujú svoju severokórejskú politiku. Americký minister zahraničia Antony Blinken vo štvrtok uviedol, že proces bude ukončený v najbližších týždňoch.
Prečítajte si tiež: Kim Čong-un sa vymenoval za generálneho tajomníka vládnucej strany. Zároveň predstavil ambiciózny hospodársky plán krajiny
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies