BRATISLAVA - Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa dnes v Bruseli zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ.
Keďže išlo o prvé zasadnutie Rady pod vedením maďarského predsedníctva, ministri a štátni tajomníci rezortov diplomacie členských štátov Únie diskutovali aj o prioritách a plánoch na ďalšie mesiace.
"Ocenil som, že Maďarsko adekvátne identifikovalo priority, ktorými by sa Únia mala zaoberať a hľadať spoločné riešenia. Jednou z kľúčových tém pre Slovensko je zvýšenie konkurencieschopnosti EÚ," spresnil štátny tajomník Eštok.
Rada absolvovala pravidelnú všeobecnú diskusiu k najnovšej, v poradí piatej Správe o stave právneho štátu v EÚ, ktorú Európska komisia zverejnila 24. júla 2024. Slovensko na zasadnutí prezentovalo stanovisko a výhrady, ktoré vláda Slovenskej republiky vzniesla voči tejto správe, ktorú nepovažuje za objektívnu.
"Slovensko pozorne sleduje dialóg o právnom štáte, ktorý v EÚ funguje už päť rokov. Považujeme však za dôležité otvoriť diskusiu o metodike uplatňovanej pri príprave výročných správ. Slovenské štátne orgány v rámci celého prípravného procesu komunikovali s útvarmi Európskej komisie a poskytli im komplexné informácie o vývoji v uplynulom období. Žiaľ, mnohé z týchto informácií neboli zohľadnené," uviedol po rokovaní Eštok.
Zároveň zdôraznil, že Slovensko je pripravené pokračovať v konštruktívnom dialógu s Komisiou, a to na politickej aj expertnej úrovni, aby bolo v budúcnosti zabezpečené objektívne posúdenie v oblasti právneho štátu na Slovensku.
Rada tiež historicky po prvý raz diskutovala aj o situácii v oblasti právneho štátu v štyroch vybraných kandidátskych krajinách - Srbsko, Albánsko, Čierna Hora a Severné Macedónsko.
"Veľmi rád som dnes v Rade stretol kolegov z krajín západného Balkánu, je dôležité, aby sme ich čo najviac zapájali do našej práce a mechanizmov. Považujem to za pozitívny moment a povzbudenie v ich prístupovom procese," uviedol štátny tajomník.
Rada sa ďalej zaoberala prípravou októbrového zasadnutia Európskej rady. Lídri členských štátov sa budú na samite v dňoch 17. - 18. októbra 2024 venovať najmä vývoju na Ukrajine a Blízkom východe, ako aj téme konkurencieschopnosti.
Po prvý raz prediskutujú Správu o budúcnosti európskej konkurencieschopnosti, ktorú na žiadosť predsedníčky Európskej komisie pripravil Draghi, bývalý predseda vlády Talianska.
"Správa otvorene a kriticky pomenúva mnohé dôvody hospodárskeho zaostávania EÚ voči konkurentom ako USA a Čína. Vítame úprimný jazyk správy a oceňujeme, že M. Draghi prichádza k podobnému záveru, aký v ostatnom období intenzívne komunikuje aj Slovensko – zelená tranzícia a dekarbonizácia nesmie viesť k ohrozeniu konkurencieschopnosti a priemyslu v EÚ," uzavrel Eštok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies