Masky revolúcie: Aký pohľad priniesol novinár Paul Moreira na krízu na Ukrajine? + VIDEO

NETKY.SK • 22 Január 2025, 08:49 • 3 min
Masky revolúcie: Aký pohľad priniesol novinár Paul Moreira na krízu na Ukrajine? + VIDEO

Francúzsky investigatívny novinár Paul Moreira vo svojom dokumentárnom filme Masky revolúcie (Masks of Revolution) prináša provokatívny a kontroverzný pohľad na udalosti, ktoré nasledovali po ukrajinskej revolúcii v roku 2014. Film vyvolal množstvo diskusií a kritiky, pretože sa zameriava na menej známe aspekty konfliktu a vyvoláva otázky o úlohe ultranacionalistických síl a západných krajín v destabilizácii Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

Kontext a ciele dokumentu

Paul Moreira sa vo svojom filme snažil odhaliť, čo sa skrýva za oficiálnou verziou udalostí na Ukrajine, ktorú prezentovali západné médiá. Revolúcia na Majdane, ktorá viedla k pádu prezidenta Viktora Janukovyča, bola vo väčšine mainstreamových médií vykresľovaná ako boj za demokraciu a slobodu. Moreira však tvrdí, že táto verzia príbehu je neúplná a ignoruje dôležité fakty o úlohe radikálnych nacionalistických skupín, ako napríklad Pravý sektor, a o násilných akciách, ktoré boli zamerané na civilistov a menšiny.

Hlavné témy filmu

1. Úloha radikálnych skupín

Film sa zameriava na ultranacionalistické hnutia, ktoré sa podieľali na zvrhnutí vlády a neskôr zohrali významnú úlohu v konflikte na východe Ukrajiny. Moreira ukazuje, ako tieto skupiny použili násilie a zastrašovanie na dosiahnutie svojich cieľov.

2. Tragédia v Odese

Jednou z najkontroverznejších častí filmu je analýza udalostí v Odese, kde pri požiari Domu odborov zahynulo najmenej 48 ľudí, väčšinou proruských demonštrantov. Moreira tvrdí, že tieto udalosti boli úmyselne prehliadané západnými médiami, pretože nepasovali do naratívu "dobrých" prozápadných síl proti "zlým" proruským separatistom.

3. Úloha západných krajín

Moreira vo filme poukazuje na to, ako Spojené štáty a Európska únia podporovali revolučné sily na Ukrajine, a tvrdí, že ich zásahy mohli prispieť k eskalácii konfliktu. Kritizuje tiež nedostatočné skúmanie dôsledkov tejto podpory.

obrazok
Zdroj: pltv.fr
obrazok
Zdroj: khpg.org

Reakcie na film

Masky revolúcie vyvolali zmiešané reakcie. Na jednej strane získal uznanie za odvahu otvoriť citlivú tému a poukázať na aspekty, ktoré sú často ignorované. Na druhej strane bol film kritizovaný za jednostrannosť a za údajné prijatie proruského naratívu. Ukrajinská vláda dokonca obvinila Moreiru z manipulácie faktov a propagandy.

Dokument Masky revolúcie je silným pripomenutím toho, že história nikdy nie je čiernobiela. Moreira nás nabáda kriticky premýšľať o tom, ako sú udalosti prezentované médiami a ako geopolitické záujmy formujú verejnú mienku. Aj keď film vyvoláva kontroverzie, jeho hlavné posolstvo je jasné: pravda má mnoho tvárí a je našou povinnosťou hľadať ju.

 


Zdroj textu: youtube.com, khpg.org, Foto: reuters.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies