Počet diagnóz poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) v poslednom desaťročí neustále stúpa. Prinášame vám 15 prehliadaných príznakov.
Väčšina poznatkov vedcov o ADHD pochádza zo štúdií, ktoré sa zameriavali na mužov, ale u žien táto porucha vyzerá úplne inak, uviedla doktorka Janina Maschkeová, kognitívna psychologička a trénerka ADHD.
Medzi príznaky u žien s ADHD patrí plachosť, citlivosť na hluk a emocionálna nestálosť.
Často im hovoria, že sú len „bublinky“ alebo že ich príznaky sú spôsobené menštruáciou, úzkosťou alebo depresiou.
Naopak, muži majú tendenciu riešiť problémy s impulzívnosťou, hyperaktivitou a nepozornosťou častejšie ako ženy s touto poruchou.
Vytvoril sa tak systém, v ktorom je s touto poruchou diagnostikovaných trikrát viac mužov ako žien.
Podľa niektorých odhadov až 75 % žien s touto poruchou nie je diagnostikovaných, uvádza kanadské Centrum pre zvyšovanie povedomia o ADHD (CADDAC).
Čiastočne je to preto, že ženy sa s tým ľahšie vyrovnávajú, ak potláčajú svoje príznaky, uviedol doktor Sasha Hamdani, psychiater z Kansas City.
'Spoločnosť odmeňuje ženy za maskovanie svojich príznakov,“ uviedla doktorka Hamdaniová na TikToku.
Podľa Sachsovho centra pre liečbu ADHD a autizmu maskujú tieto príznaky, pretože ženy sú socializované tak, aby boli „menej rušivé a poddajnejšie“.
Na druhej strane si môžu vyvinúť mechanizmy zvládania, ako je orientácia na detaily alebo hyperorganizácia, aby skryli svoj vnútorný nepokoj.
Doktorka Maschkeová pre Newsweek uviedla 15 príznakov ADHD, ktorými ženy bežne trpia, a ktoré možno nepoznáte ako charakteristické pre toto ochorenie, aby ľuďom pomohla získať konkrétnu predstavu o tom, ako to môže vyzerať u žien.
Patria k nim: uzavretosť a plachosť, emočná nestálosť, časté snívanie, zhovorčivosť, ale slabé počúvanie, zdanie nemotivovanosti, citlivosť na hluk, dlhšie trvajúce spracovanie informácií, ale aj búchanie dverami, sklon k rozptyľovaniu či chyby z neopatrnosti a časté skákanie do reči druhých.
Podľa Community Health Network niektorí naznačujú, že človek s ADHD má už aj tak veľmi zaneprázdnenú myseľ - a že neočakávané zvuky, vône alebo dotyky môžu spôsobiť extrémne nepohodlie a zahltiť jedinca.
Stále sa vyskytujú niektoré klasické príznaky, ktoré si už možno spájate s ADHD, vrátane ťažkostí s udržaním pozornosti, problémov s organizáciou, zabúdania a meškania, robenia „nedbanlivých“ chýb, ale aj nedokončenia úloh alebo častého prepínania pozornosti.
„Tento rozdiel v prezentácii príznakov môže viesť k tomu, že chlapci sú diagnostikovaní častejšie ako dievčatá, pretože svoje príznaky prezentujú navonok a môžu vyrušovať ostatných v škole,“ uviedla Maschkeová.
Preto sa ženská ADHD niekedy označuje ako nepozorná ADHD, pretože ženy s touto poruchou môžu lepšie predstierať, že dávajú pozor - zatiaľ čo sú vnútorne uzavreté - ako muži, ktorí sa častejšie správajú, keď sú nesústredení.
Podľa CADDAC majú ženy s ADHD väčšiu pravdepodobnosť, že budú mať problém nájsť si priateľov, a sú 3,5-krát viac ohrozené rozvojom poruchy príjmu potravy, depresie a úzkosti ako muži s ADHD.
Naopak, u mužov s ADHD je vyššia pravdepodobnosť vzniku problémov s užívaním návykových látok.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies