Medzinárodný deň žien nevymysleli komunistickí pohlavári. Kedysi sa dokonca ani nespájal s veľkou zábavou.
História MDŽ siaha až do polovice 19. storočia, keď sa v uliciach New Yorku konali protesty zamestnankýň miestnych textilných tovární, ktoré bojovali za lepšie pracovné podmienky. O polstoročie neskôr, v roku 1908, sa protesty zopakovali a nabrali na sile a požiadavkách. Dva roky na to bol Sviatok MDŽ podporený na medzinárodnej konferencii žien - socialistiek v Kodani ako deň boja žien za sociálne a politické práva.
A napokon, tradíciu osláv MDŽ upevnila aj jedna tragická udalosť. Dňa 25. marca 1911 vypukol v jednej z textiliek v New Yorku ničivý požiar, ktorý pripravil o život 146 žien. Príčinou tragédie boli otrasné pracovné podmienky. Asi najvýznamnejšou patrónkou osláv sa stala Organizácia spojených národov, ktorá MDŽ pripomína od sedemdesiatych rokov. Každoročne sa konajú spomienkové podujatia, bilancuje sa, pripomínajú sa najpálčivejšie problémy týkajúce sa ženských práv vo svete. Lenže za železnou oponou boli oslavy ôsmeho marca trochu iné.
Po roku 1989 sa odrazu pozeralo na MDŽ ako na staromódnu komunistickú relikviu. Dnes mu imidž nezlepšujú ani niektoré politické subjekty, ktoré tento deň šikovne využívajú na získavanie voličiek.
O viac než storočie neskôr sa na rovnakom mieste zúčastnili ženy, ktoré sa zapojili do protestu s názvom Deň bez ženy, ktorý poukazuje na problémy občianskych slobôd, ekonomickej nerovnováhy a reprodukčných práv.
A ako tento významný deň oslavovali iné krajiny?
Island v roku 2007 vyhlásil, že sa stane prvou krajinou na svete, ktorá prinúti firmy pôsobiace v krajine dokazovať, že poskytujú rovnakú mzdu zamestnancom bez ohľadu na ich pohlavie, sexuálnu orientáciu, etnickú príslušnosť či národnosť. Táto malá severská krajina dúfa, že sa im podarí odstrániť platové rozdiely do roku 2022. Podľa nových pravidiel bude musieť každý zamestnávateľ, ktorý má viac než 25 zamestnancov, dohliadnuť na férovosť a rovnosť pri vyplácaní mzdy.
V Taliansku si ženy počas svojho veľkého sviatku pre zmenu užívajú voľné vstupy do všetkých múzeí a iných kultúrnych priestorov. V nich sa odohrávajú exhibície a projekty zamerané na oslavu ženského sveta.
V Írsku sa ženské skupiny počas Medzinárodného dňa žien dožadujú referenda, ktoré by odstránilo z ústavy článok 8. Ten totiž pojednáva o práve nenarodených detí na život. Tým teda úspešne zakazuje interrupcie. Koalícia je za odstránenie článku 8, pretože diskriminuje všetky ženy žijúce v Írsku.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies