Medzinárodný SUCHÝ JANUÁR: Dajte si PAUZU od alkoholu! Výsledok vás určite PREKVAPÍ

NETKY.SK • 14 Január 2025, 20:24 • 2 min
Medzinárodný SUCHÝ JANUÁR: Dajte si PAUZU od alkoholu! Výsledok vás určite PREKVAPÍ

Suchý január (Dry January) je medzinárodná iniciatíva, ktorá vyzýva ľudí, aby si dali pauzu od alkoholu počas celého januára. Táto kampaň vznikla v roku 2013 vo Veľkej Británii pod záštitou organizácie Alcohol Change UK.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Cieľom tejto výzvy je zvýšiť povedomie o rizikách spojených s konzumáciou alkoholu a podporiť zdravší životný štýl. Postupne sa táto iniciatíva rozšírila aj do iných krajín vrátane USA, Austrálie a viacerých európskych štátov. Účastníci Suchého januára často zaznamenávajú zlepšenie fyzického a duševného zdravia, lepší spánok a úsporu finančných prostriedkov.
 
Alkohol patrí medzi najrozšírenejšie psychoaktívne látky na svete. Jeho konzumácia ovplyvňuje nielen fyzické zdravie, ale aj psychiku, správanie a vzťahy jednotlivca. Dlhodobé a nadmerné požívanie alkoholu má mnohé negatívne dôsledky, ktoré zasahujú do všetkých oblastí života.

Obrazok
Zdroj: AI

Vplyv na psychiku a správanie

Alkohol ovplyvňuje centrálnu nervovú sústavu, čo vedie k zníženej schopnosti racionálne uvažovať, strate zábran a impulzívnemu správaniu. Môže vyvolávať depresiu, úzkosť a agresivitu. Chronická konzumácia alkoholu vedie k poškodeniu mozgových funkcií, čo spôsobuje problémy s pamäťou a rozhodovaním.

Dopad na rodinné vzťahy

Nadmerné pitie alkoholu narúša rodinné vzťahy. Dochádza k častejším konfliktom, strate dôvery a citovému odcudzeniu. Partneri často trpia psychickou aj fyzickou traumou, čo môže viesť až k rozvodom. Deti vyrastajúce v prostredí, kde je alkohol prítomný, často kopírujú správanie rodičov, čo zvyšuje riziko, že aj ony budú mať problémy s alkoholom.

Obrazok
Zdroj: AI

Kriminalita a menenie charakteru

Pod vplyvom alkoholu sa ľudia správajú impulzívnejšie a sú náchylnejší na násilné alebo protiprávne správanie. Alkohol je často spojený s domácim násilím, vandalizmom a dopravnými nehodami. Dlhodobé užívanie alkoholu môže viesť k zmene charakteru, strate morálnych hodnôt a zanedbávaniu povinností.

Obrazok
Zdroj: AI

Finančné problémy a pracovná výkonnosť

Alkoholizmus často vedie k finančným problémom. Peniaze sa míňajú na alkohol namiesto základných potrieb rodiny. Znížená pracovná výkonnosť, absencie a neschopnosť plniť pracovné povinnosti môžu viesť k strate zamestnania.

Obrazok
Zdroj: AI

Vzťah k partnerovi a deťom

Závislosť od alkoholu negatívne ovplyvňuje vzťahy s partnerom a deťmi. Dochádza k strate citových väzieb, zanedbávaniu výchovy a poskytovaniu zlého príkladu. Deti môžu preberať vzorce správania rodičov a v dospelosti tiež trpieť závislosťami.

Obrazok
Zdroj: AI

Zdravotné dôsledky a kondícia

Dlhodobá konzumácia alkoholu spôsobuje poškodenie pečene (cirhóza), srdcovo-cievnych ochorení, porúch trávenia a oslabenie imunitného systému. Alkohol zhoršuje fyzickú kondíciu, spôsobuje priberanie na váhe a úbytok svalovej hmoty.

Pamäť a závislosť

Alkohol negatívne ovplyvňuje kognitívne funkcie, najmä pamäť a schopnosť sústrediť sa. Závislosť sa prejavuje postupným zvyšovaním dávok a stratou kontroly nad pitím. Odvykanie od alkoholu je náročné a vyžaduje odbornú pomoc.

Obrazok
Zdroj: AI

Poradne a prevencia

Existuje množstvo poradní a liečebných zariadení, ktoré pomáhajú závislým osobám. Prevencia zahŕňa edukáciu o rizikách spojených s alkoholom, podpora zdravého životného štýlu a posilňovanie odolnosti voči tlaku okolia.

 

Mladí ľudia a konzumácia alkoholu

Štatistiky ukazujú, že mladí ľudia začínajú konzumovať alkohol už od 13-15 rokov. Najčastejšie siahajú po pive, miešaných nápojoch a tvrdšom alkohole. Dôvodmi sú tlak rovesníkov, snaha zapadnúť do kolektívu alebo riešiť stres a problémy.

Obrazok
Zdroj: AI

Alkohol má komplexný negatívny vplyv na psychiku, správanie, rodinné a spoločenské vzťahy, zdravie a ekonomickú situáciu jednotlivca. Prevencia, výchova a včasná odborná pomoc sú kľúčové pre znižovanie škôd spôsobených alkoholom. Je dôležité viesť otvorený dialóg o rizikách a podporovať zdravý a zodpovedný životný štýl.


Zdroj textu: Ingrid Vrabcová/Netky.sk, Foto: AI

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies