Rýchlo sa šíri a väzní rybárov v smrtonosnom zovretí: Vodný hyacint možno vidieť aj z vesmíru

NETKY.SK • 12 Január 2025, 07:01 • 2 min
Rýchlo sa šíri a väzní rybárov v smrtonosnom zovretí: Vodný hyacint možno vidieť aj z vesmíru

Pôvodom z Južnej Ameriky, bol najprv dovezený ako okrasná rastlina. Rýchly rast a schopnosť pokryť veľké vodné plochy však z neho urobili jedného z najnebezpečnejších inváznych druhov na svete.

slovakia

left justify in out

Jazero Naivasha, nachádzajúce sa severozápadne od Nairobi v Keni, je známe svojou krásou a biodiverzitou. Toto sladkovodné jazero, ktoré je obľúbeným cieľom turistov a miestnych obyvateľov, čelí v posledných rokoch vážnym ekologickým problémom. Vodný hyacint, najrozšírenejší invázny druh na svete, pokrýva jazero, dusí jeho ryby a ľudia často v ňom uviaznu.

Rastlina Eichhornia crassipes (Martius) Solms alebo aj Eichhornia nafúknutá, je známa v slovenčine ako Vodný hyacint. Ide o invázny druh Európskej únie. Má hneď niekoľko zaujímavých vlastností...

Invázia vodného hyacintu

Vodný hyacint, pôvodom z Južnej Ameriky, bol pôvodne dovezený ako okrasná rastlina. Avšak, jeho rýchly rast a schopnosť pokryť veľké vodné plochy z neho urobili jedného z najnebezpečnejších inváznych druhov na svete. Na jazere Naivasha sa tento problém stal tak vážnym, že ho možno vidieť aj z vesmíru.

Invázny hyacint vytvára husté koberce na hladine jazera, ktoré blokujú slnečné svetlo a znižujú obsah kyslíka vo vode. To má devastujúci vplyv na miestne ryby a iné vodné organizmy. Rybári, ktorí sú závislí na úlovkoch z jazera, často nachádzajú svoje siete zamotané v rastline, čo im spôsobuje finančné straty. Situácia je taká vážna, že miestni obyvatelia a rybári často uviaznu v hustých porastoch hyacintu. V jednom prípade musela vláda použiť vrtuľník na záchranu rybárov, ktorí boli uväznení na jazere tri dni.

Hyacint je tiež hrozbou pre miestny kvetinový priemysel, ktorý je závislý na mokradiach okolo jazera. Tento invázny druh môže upchať hydroelektrické a zavlažovacie systémy, čo znamená, že jeho vplyv sa prejavuje aj mimo bezprostredného okolia jazera.

Invázna rastlina nekompromisne pokrýva vodné plochy jazier. V jej hustých listoch často príde k zaseknutiu lode miestnych rybárov.
Invázna rastlina nekompromisne pokrýva vodné plochy jazier. V jej hustých listoch často príde k zaseknutiu lode miestnych rybárov.
Zdroj: france24.com
Hyacint spôsobuje veľké problémy miestnym obyvateľom, rozmnožuje sa extrémne rýchlo.
Hyacint spôsobuje veľké problémy miestnym obyvateľom, rozmnožuje sa extrémne rýchlo.
Zdroj: wdrg.aalto.fi

Odolný a nesmrteľný

Vodný hyacint je známy svojou schopnosťou rýchlo sa rozmnožovať. Dokáže pokryť veľké vodné plochy hustým kobercom vegetácie za veľmi krátky čas.

Ide o jedinú veľkú vodnú bylinu, ktorá dokáže plávať na vode bez toho, aby bola pripevnená k dnu. To je možné vďaka vzduchovým bublinám zachyteným v koreňoch a vzduchovým priestorom v stonkách listov.

Rastlina má nádherné fialové kvety, ktoré môžu byť veľmi atraktívne. Napriek tomu je považovaný za škodlivý invázny druh kvôli jeho schopnosti rýchlo sa šíriť a poškodzovať ekosystémy. Ak sa rastlina rozseká na kúsky, nezomrie. Vodný hyacint sa dokáže rozmnožovať procesom nazývaným fragmentácia, pričom každý kúsok môže vyrásť do novej rastliny. Vodný hyacint je považovaný za invázny druh vo viac ako 50 krajinách vrátane Severnej a Strednej Ameriky, Ázie, Európy a Afriky. Klimatické zmeny môžu umožniť jeho ďalšie šírenie.

V niektorých oblastiach, ako je jazero Inle v Mjanmarsku, ľudia využívajú husté porasty vodného hyacintu na vytváranie plávajúcich ostrovov, na ktorých pestujú zeleninu a kvety. Vedci používajú satelity na monitorovanie jazier zamorených vodným hyacintom. Napríklad skupina NASA DEVELOP vyvinula automatizovanú techniku na monitorovanie vodného hyacintu v zálive Winam na jazere Viktória.

Vodný hyacint je považovaný za invázny druh vo viac ako 50 krajinách.
Vodný hyacint je považovaný za invázny druh vo viac ako 50 krajinách.
Zdroj: allaboutfeed.net

Premena na plast

Rôzne organizácie a miestne iniciatívy sa snažia nájsť riešenia na tento problém. Jednou z najinovatívnejších metód je využitie vodného hyacintu na výrobu bioplastov. Spoločnosť HyaPak Ecotech Limited v Keni premení túto inváznu rastlinu na biologicky rozložiteľné plastové výrobky, ako sú tašky, slamky a kvetináče. Tento prístup nielenže pomáha odstraňovať hyacint z jazera, ale tiež rieši problém plastového odpadu.

Ďalšou možnosťou je využitie vodného hyacintu na výrobu biopalív. Kombinácia hyacintu s komunálnym odpadom a kravským hnojom môže produkovať bioplyn, ktorý môže byť použitý ako zdroj energie. Tento prístup by mohol byť obzvlášť užitočný v oblastiach s obmedzeným prístupom k tradičným zdrojom energie.

Riešenie chrobákmi?

Biologická kontrola je ďalšou metódou, ktorá sa skúma. Zavedenie špecifických druhov hmyzu, ako sú weevily, ktoré sa živia vodným hyacintom, môže pomôcť obmedziť jeho šírenie a znížiť jeho vplyv na ekosystém. Weevily sú chrobáky patriace do nadčeľade Curculionoidea, známe svojimi predĺženými rypákmi. Tieto chrobáky sú zvyčajne malé, menej ako 6 mm dlhé, a sú bylinožravé. Existuje približne 97 000 známych druhov weevily, pričom väčšina z nich patrí do čeľade Curculionidae, známej ako pravé weevily.

Tento hmyz je často považovaný za škodcov, pretože môžu poškodzovať a ničiť plodiny. Napríklad zrnový weevil (Sitophilus granarius) poškodzuje uskladnené zrno, zatiaľ čo bavlníkový weevil (Anthonomus grandis) napáda bavlníkové plodiny. Na druhej strane, niektoré druhy sa používajú na biologickú kontrolu inváznych rastlín, ako je vodný hyacint, čím pomáhajú obmedziť jeho šírenie a znížiť jeho vplyv na ekosystém.

Vodný hyacint je invázny škodca, čo je aj dôvodom, prečo sa niektoré spoločnosti rozhodli premienať ho na plastové výrobky.
Vodný hyacint je invázny škodca, čo je aj dôvodom, prečo sa niektoré spoločnosti rozhodli premienať ho na plastové výrobky.
Zdroj: pngtree.com/posters.sk

Zdroj textu: cnn.com, news.yahoo.com, goodnewsnetwork.org. Foto: wikiway.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Lucie Balgová

Redaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa lifestylovým témam, psychológii, cestovaniu a gastronómii. Študovala som SOŠ masmediálnych a informačných štúdií. Aktuálne študujem vysokú školu svätého Cyrila a Metoda, taktiež v oblasti médií.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies