Prach z Mesiaca môže ľuďom spôsobiť poriadne problémy!
Harrison Schitt sa zúčastnil misie Apollo 17 a v roku 1972 navštívil Mesiac. Po tom, ako na jeho povrchu vykonali prieskum, vrátil sa späť do veliteľského modulu a postihli ho nepríjemné zdravotné komplikácie. Za všetko mohol práve mesačný prach!
Čiastočky z Mesiaca sa nenápadne zachytili v záhyboch skafandra Harrisona i jeho kolegu. Keď sa vrátili na svoju základňu a prach sa uvoľnil do vzduchu, začal doslova horor. Neprestávajúce kýchanie, slzenie očí a pálenie na pľúcach bolo neznesiteľné. Trvalo to celý jeden deň!
Vedci NASA následne vysvetlili, čo problém spôsobilo. Na Mesiaci nefúka vietor a z tohto dôvodu nedochádza k prirodzenej erózii a obrusovaniu prachových častíc. Tie sú pozostatkami dopadov meteoritov a sú mimoriadne ostré. Keď sa dostanú do ľudského tela sú dokonca schopné zabíjať bunky.
Vedci v laboratóriu vytvorili zmes prachu podobnú tej, ktorá sa nachádza na Mesiaci. Skombinovali tu čiastočky lávy, sopečný popol i špeciálny sklovitý prášok. Po viacerých testovaniach prišli k záveru, že takáto nebezpečná zmes jednoznačne spôsobuje zánik mozgových i pľúcnych buniek. Vzorka v určitých prípadoch zabila až 90 percent buniek, ktoré jej boli vystavené! Tie, ktoré „prežili“ boli značne poškodené, čím získali nábeh na rakovinu a rôzne neurodegeneratívne ochorenia.
Aby teda boli budúce misie ma Mesiac úspešné a bez komplikácii, musí NASA vyvinúť metódu, ktorá zabráni tomu, aby sa astronauti dostali do akéhokoľvek kontaktu s toxickým prachom.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies