Milióny dolárov odčerpané z amerických firiem na financovanie severokórejských zbraní + VIDEO

NETKY.SK • 13 December 2024, 15:11 • 3 min
Milióny dolárov odčerpané z amerických firiem na financovanie severokórejských zbraní + VIDEO

Podľa Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) Severná Kórea údajne využívala technologických pracovníkov s falošnou identitou na získanie zamestnania v amerických spoločnostiach, čím odčerpala desiatky miliónov dolárov určených na vývoj balistických rakiet a iných zbraní. Táto schéma sa podľa FBI stala zdrojom príjmu, ktorý pomohol financovať vojenský program Kim Čong-una.

slovakia

left justify in out

Obvinenie proti severokórejským štátnym príslušníkom

Štrnásť severokórejských občanov bolo obvinených zo zapojenia do podvodu, pri ktorom technologickí pracovníci získavali prácu pod falošnými identitami. Títo pracovníci následne posielali svoje mzdy priamo do Pchjongjangu. Vedúci kancelárie FBI v St. Louis, Ashley T. Johnson, na tlačovej konferencii uviedol, že do tohto systému bolo zapojených tisíce IT špecialistov, ktorí severokórejskej vláde priniesli viac ako 88 miliónov dolárov (84 miliónov eur).

Okrem finančného zisku tieto osoby údajne kradli citlivé informácie od spoločností a niekedy ich využívali na vydieranie. Medzi obeťami boli spoločnosti a jednotlivci po celých Spojených štátoch, vrátane Missouri, ktorých identity boli ukradnuté.

Sťažnosti a vyšetrovanie

Obvinenia boli vznesené na okresnom súde v St. Louis. Štrnásť obvinených čelí obvineniam z podvodu, prania špinavých peňazí, krádeže identity a ďalších trestných činov. Väčšina obvinených sa podľa očakávaní nachádza v Severnej Kórei, čo výrazne komplikuje ich postavenie pred súd.

Americké ministerstvo zahraničných vecí však ponúka odmenu 5 miliónov dolárov (4,8 milióna eur) za informácie vedúce k zadržaniu podozrivých.

Zapojenie občanov USA

Podľa FBI na tejto schéme spolupracovali aj americkí občania. Severná Kórea údajne využívala tisíce IT pracovníkov, ktorí pracovali na diaľku, často s použitím ukradnutých identít. V niektorých prípadoch si severokórejskí pracovníci najímali Američanov, aby im umožnili používať ich internetové pripojenie alebo sa za nich vydávali na pracovných pohovoroch.

Toto je len špička ľadovca,“ varovala Johnson. Zamestnávatelia by podľa nej mali dôkladne preverovať IT pracovníkov najímaných na diaľku, aby sa vyhli riziku zapojenia do podobnej schémy.

Obrazok
Zdroj: apnews.com

Snaha o narušenie zločineckých schém

FBI a americké ministerstvo spravodlivosti dlhodobo pracujú na odhalení a narušení zločineckých operácií podporujúcich severokórejskú vládu. V roku 2021 boli obvinení traja severokórejskí hackeri, ktorí údajne vykonávali globálne kybernetické útoky na príkaz režimu.

Dôsledky a odporúčania

Ashley T. Johnson vyzvala zamestnávateľov, aby zaviedli prísnejšie bezpečnostné opatrenia a dôkladne preverovali pracovníkov na diaľku. Hoci FBI neuviedla mená dotknutých spoločností, upozorňuje, že podobné schémy predstavujú vážne bezpečnostné riziko pre firmy aj jednotlivcov.

Tento prípad zdôrazňuje rastúce zneužívanie technologických znalostí na podporu geopolitických cieľov a podčiarkuje potrebu zvýšenej ostražitosti vo svete IT.


Zdroj textu: apnews.com, euronews.com, Foto: bbc.com

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Alena Šimková

Som absolventkou politológie na Univerzite Komenského v Bratislave, kde som získala hlboký prehľad o politických a spoločenských otázkach. Pre redakciu Netky píšem články zamerané na medzinárodné udalosti a zahraničnú politiku. Vo voľnom čase sa venujem cestovaniu, čítaniu a turistike.

Netky
Silvester príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies