BRUSEL - Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár sa v Bruseli zúčastnil na zasadnutí NATO, kde diskutoval o situácii na Ukrajine a výzvach na mierové rokovania s Ruskom. Súčasťou programu boli aj stretnutia s jordánskym kráľom a ďalšími lídrami.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa zúčastnil na dvojdňovom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) v Bruseli, ktoré sa konalo 3. a 4. decembra 2024.
Okrem hlavného rokovania Severoatlantickej rady ministri diskutovali s jordánskym kráľom Abdalláhom II. o situácii v širšom Blízkom východe.
Súčasťou programu bolo aj zasadnutie Rady NATO – Ukrajina za účasti ukrajinského ministra zahraničných vecí Andriiho Sybihu a novovymenovanej vysokej predstaviteľky Európskej únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaji Kallasovej.
Stretnutie s jordánskym kráľom Abdalláhom II. a jordánskym ministrom zahraničných vecí Aymanom Safadim otvorilo aktuálne témy týkajúce sa južného susedstva Aliancie, kde prebiehajú konflikty v Pásme Gazy a na izraelsko-libanonskej hranici.
Blanár zdôraznil potrebu prímeria, mierových rokovaní a dvojštátneho riešenia, ktoré považuje za jediné udržateľné riešenie.
Jordánski zástupcovia informovali o humanitárnej kríze v regióne, pričom kráľ Abdalláh II. upozornil, že do Pásma Gazy sa mesačne dostane len okolo 160 kamiónov humanitárnej pomoci, hoci by ich bolo potrebné až 500 denne.
NATO plánuje v jordánskom Ammáne otvoriť svoj styčný úrad.
Ministerský program pokračoval zasadnutím Rady NATO – Ukrajina, kde ukrajinský minister zahraničných vecí Andrii Sybiha priblížil súčasný vývoj vojenského konfliktu na Ukrajine a požiadal o ďalšiu pomoc v dodávkach protivzdušnej obrany.
Minister Blanár zopakoval jasné stanovisko Slovenskej republiky, ktorá nebude dodávať zbrane zo zásob svojich ozbrojených síl, a apeloval na zabezpečenie rotačného systému protivzdušnej obrany Aliancie v členských štátoch východného krídla.
Slovensko pomáha Ukrajine humanitárne, dodávkami nesmrtiacich zariadení, ako sú odmínovacie zariadenia Božena, špeciálne dokončovacie stroje na zemné práce, diaľkové protichemické detektory a elektrocentrály. Do konca roka by mal byť pripravený už 14. balík humanitárnej pomoci.
Severoatlantická rada rokovala aj o postoji k Rusku, s ktorým ukončila spoluprácu v roku 2014. Blanár prezentoval pozíciu Slovenska, že Rusko ostane aj po skončení konfliktu v blízkom susedstve, preto je potrebné nastaviť dialóg s výhľadom do budúcnosti a zachovať komunikačné kanály.
V treťom roku konfliktu sa ukázalo, že nemá vojenské riešenie, preto je potrebné tlačiť na mierové rokovania. Aliancia očakáva, čo v tomto smere prinesie nová administratíva nastupujúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies