BRATISLAVA - Dnes (29. 5.) si pripomíname Medzinárodný deň príslušníkov mierových misií Organizácie Spojených národov. Členovia týchto operácií už 76 rokov pôsobia ako hlavný nástroj svetového spoločenstva na udržiavanie mieru a stability v ozbrojených konfliktoch po celom svete. Slovenská republika je aktívnou súčasťou mierových misií OSN od roku 1993.
Cieľom Medzinárodného dňa príslušníkov mierových misií OSN je vzdať hold všetkým ženám a mužom pôsobiacim v týchto misiách s vysokou úrovňou profesionality, obetavosti a odvahy. „Ich náročná práca sa za takmer osem desaťročí stala nenahraditeľným prínosom k medzinárodnému mieru a bezpečnosti. Okrem ochrany pred násilím a poskytovania humanitárnej pomoci zohrávajú mierové misie významnú úlohu aj pri podpore ľudských práv a posilňovaní právneho štátu,“ vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár. Slovenská republika podľa jeho slov podporovala toto významné globálne mierové poslanie ešte v časoch bývalého Československa a v aktivitách pokračuje od vzniku svojej samostatnej štátnosti.
„SR je zástancom dodržiavania medzinárodného práva a mieru. Za viac ako 30 rokov pôsobili slovenské kontingenty v 16 mierových misiách OSN na štyroch kontinentoch od výstavby vojenskej nemocnice v ázijskom Východnom Timore až po odmínovanie v africkej Eritrei. Celkovo v zahraničí slúžilo viac ako 11-tisíc našich slovenských vojačiek a vojakov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie.
V máji 1993 sa stal prvým slovenským účastníkom misie OSN ženijný prápor Ozbrojených síl SR v Chorvátsku a Bosne a Hercegovine. V priebehu dvoch rokov sa Slovensku podarilo pomôcť vybudovať desiatky mostov, upraviť stovky ciest a odstrániť tony munície či nášľapných mín. SR pôsobila tiež na Blízkom východe, Cypre, v bývalej Juhoslávii, v Ázii vo Východnom Timore či na africkom kontinente v Angole, Eritrei, Etiópii, Libérii, Rwande, Sierre Leone a Ugande.
„Príslušníci našich ozbrojených síl, policajného zboru, ale i zástupcovia civilného sektoru dodnes prispievajú k ochrane civilistov a udržiavaniu mieru. Toto je mimoriadne významný príspevok Slovenska. Začiatkom mája som sa na Cypre osobne stretol a ocenil profesionalitu slovenských príslušníkov mierovej misie UNFICYP. Náš národný kontingent tu ako jediný pôsobí v citlivom Sektore 4 a zabezpečuje integritu nárazníkového pásma. Udržiava vojenskú rovnováhu a zamedzuje prípadnému narušeniu mieru alebo konfliktom,“ priblížil minister J. Blanár a vyzdvihol činnosť vojakov, policajtov a civilistov. Okrem Cypru má momentálne SR zastúpenie aj v mierovej pozorovateľskej misii UNTSO na Blízkom východe, ktorej primárnou úlohou je monitorovanie prímeria a dohľad na hraniciach štátov Libanonu, Egypta, Sýrie a Jordánska s Izraelom.
Od roku 1948 sa v 71 misiách OSN vystriedalo viac ako dva milióny vojačiek a vojakov mierových síl, ktorí pomáhali krajinám kráčať po náročnej ceste od vojny k mieru. V súčasnosti pôsobí v 11 mierových operáciách takmer 95-tisíc príslušníkov zo 121 krajín, ktorí čelia rastúcemu globálnemu napätiu, často sú vystavení nevľúdnemu prostrediu a neustále sa zhoršujúcim bezpečnostným rizikám. Pri vykonávaní svojej práce prišlo o život viac ako 4.200 zástupcov jednotlivých krajín, medzi nimi aj šesť príslušníkov Ozbrojených síl SR. „V deň takzvaných modrých prilieb preto vyslovujem uznanie a vďaku bývalým i súčasným členom mierových misií za ich odhodlanú službu pre mier. Zároveň nezabudnime a uctime si pamiatku všetkých padlých,“ uzavrel šéf slovenskej diplomacie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies