BRATISLAVA - Prijatie bezpečnostnej a obrannej stratégie je jednou z vecí, ktorej sa chce nový minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) venovať v prvej časti volebného cyklu, hneď po tom, ako to umožní situácia v súvislosti s výskytom nového koronavírusu.
„Nebudeme vychádzať z dokumentu, ktorý bývalá vláda schválila, no do parlamentu nepredložila, ale chceme urobiť nové dokumenty,“ uviedol v rozhovore. Vyžaduje si to podľa neho kvalitnú prácu väčších tímov.
Dlhodobý plán rozvoja obrany nepovažuje za „až takú zásadnú otázku“. Bývalá vláda ho podľa Naďa „hneď roztrhala“, keď nakúpila o miliardu drahšie stíhačky, ako očakávala. Zároveň v ňom bude treba zohľadniť dôsledky krízy spôsobené pandémiou nového koronavírusu. Aktualizovať ho chce preto v procese podľa toho, ako to bude nevyhnutné.
Za schválenie novej bezpečnostnej stratégie sa po vymenovaní v stredu (8. 4.) vyslovil aj minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS).
"Dnes ju potrebujeme ako soľ, a to aj s ohľadom na dnešný vývoj, ale aj za posledné dva, tri roky. Svet sa mení pred našimi očami a SR musí reagovať, ale musí mať hlavne jeden názor na to, ako sa k svetu chceme postaviť," skonštatoval.
Predchádzajúci vládny kabinet schválil Obrannú stratégiu SR a Bezpečnostnú stratégiu SR jednohlasne v októbri 2017. Do Národnej rady SR dokumenty neboli predložené, preto ich Slovensko definitívne neodobrilo.
Bezpečnostná stratégia je verejným dokumentom v oblasti bezpečnostnej politiky štátu. Reflektuje prepojenosť vnútornej a vonkajšej dimenzie bezpečnosti, teda aj potrebu komplexného prístupu k bezpečnostnej politike. Kľúčovým prvkom je kontinuita proeurópskej a proatlantickej orientácie bezpečnostnej politiky SR, založenej na širokej politickej zhode.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies