BRATISLAVA - Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď v utorok privítal veľvyslancov Dánska, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska, Švédska a USA. Diskutovali o aktuálnych bezpečnostno-politických otázkach.
Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď v utorok privítal v priestoroch rezortu obrany veľvyslancov Dánska, Estónska, Fínska, Litvy, Lotyšska, Nórska, Švédska a USA. Diskutovali o aktuálnych bezpečnostno-politických otázkach s dôrazom na priority Ministerstva obrany (MO) SR v kontexte pomoci Ukrajine a modernizácie ozbrojených síl. TASR o tom informovala hovorkyňa MO SR Martina Kakaščíková.
"Ruská agresia voči Ukrajine je pre naše krajiny najväčšou bezpečnostnou výzvou za posledné desaťročia. Veľmi ma teší, že jasné postoje a odhodlanie Slovenska pomáhať Ukrajine v jej spravodlivom boji za slobodu oceňujú aj naši partneri z Pobaltia a Škandinávie, z ktorých viacerí majú s Ruskom spoločnú hranicu," skonštatoval Naď. Ako poukázal, ruská invázia podnietila niektoré krajiny k historickému prehodnoteniu bezpečnostnej politiky a pridaniu sa k najsilnejšej obrannej Aliancii sveta. "Je to významný krok, žiaľ, na pozadí ohavných okolností," zhodnotil. Zagratuloval fínskemu veľvyslancovi Pasimu Tuominenovi k vstupu jeho krajiny do Severoatlantickej aliancie. Upozornil, že Slovensko podporovalo členstvo Švédska a Fínska v NATO od ich prvých žiadostí. S veľvyslancom USA v SR Gautamom Ranom sa minister venoval aktuálnym transatlantickým procesom a modernizačným prioritám, s ktorými súvisí aj poskytnutie grantu od Spojených štátov 200 miliónov dolárov na obstaranie vojenskej techniky.
"Na základe návrhu Ozbrojených síl SR budú rozdelené na nákup obrnených vozidiel Oshkosh JLTV 4x4, 5000 kusov útočných pušiek a sofistikovaných protidronových systémov. Diskutovali tiež o ďalších potrebných krokoch v súvislosti s ponukou na bojové vrtuľníky AH–1Z Viper," doplnila hovorkyňa. Lotyšskému, estónskemu a litovskému veľvyslancovi minister Naď poďakoval za spojenectvo, ktorým prispievajú k celkovej stabilite východných hraníc NATO aj Európskej únie. Ako úspešný príklad obrannej spolupráce so škandinávskymi krajinami označil iniciatívu Nórska a Dánska, ktoré sa vlani rozhodli spolu s Nemeckom financovať 16 kusov samohybných húfnic Zuzana 2 pre Ukrajinu.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies