Minister Taraba: K HOAXOM v súvislosti so STRATEGICKOU investíciou - prečerpávacou vodnou elektrárňou Málinec +VIDEO

NETKY.SK • 7 Február 2025, 15:26 • 3 min
Minister Taraba: K HOAXOM v súvislosti so STRATEGICKOU investíciou -  prečerpávacou vodnou elektrárňou Málinec +VIDEO

BRATISLAVA – Podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba na dnešnom tlačovom brífingu rezortu vyvrátil hoaxy opozície v súvislosti s významným projektom vodnej elektrárne Málinec.

slovakia

left justify in out

Na úvod minister životného prostredia Tomáš Taraba poukázal na neodbornosť a hystériu, podľa jeho slov, opozície, ktorá robí, ako podotkol, „všetko proti tomu, aby Slovensko bola energeticky sebestačný štát“.
 
Taraba podčiarkol, že jeho rezort životného prostredia má veľa odborníkov a technicky zdatných ľudí, ktorí sa dlhé roky venujú tomu, ako na Slovensku využívať čo najviac prírodné zdroje, ako chrániť prírodu, ako mať najväčší možný potenciál, pokiaľ ide o vodu.
 
Ako minister poznamenal, medzi najčistejšie zdroje elektrickej energie patrí voda, vodné elektrárne. Rezort už v minulosti posudzoval prečerpávaciu vodnú elektráreň na Ipli, Dubákovo, čo bola pôvodne plánovaná najväčšia prečerpávacia stanica.

„To, čo sa udialo,“ pokračoval Taraba, „asi dva roky dozadu, bolo, že predošlá vláda schválila dokument Koncepcia vodnej politiky. Do toho konceptu, ktorý si dala do Plánu obnovy, zakázala výstavbu prečerpávacej vodnej elektrárne Ipeľ, a zobala za to, za tento zákaz si vlastne dala zaplatiť z Plánu obnovy.“
 
Podľa ministra „desiatky rokov príprav prečerpávacej vodnej elektrárne vyšlo vlastne nazmar.“ Podotkol, že sa komunikuje s Európskou komisiou, či sa to spätne dá zvrátiť. Majú na to pripravené dokumenty. Ako minister poznamenal, súčasná opozícia vtedy robila všetko pre to, aby zo Slovenska peniaze odchádzali, ale aby sme nemali vlastné zdroje elektrickej energie.

obrazok
obrazok

Taraba hovoril o projekte, ktorý je vo fáze štúdie zrealizovateľnosti. Poznamenal, že to do štátnej pokladnice pritiahne miliardy eur, bude rentabilný na úrovni päť, sedem rokov návratnosti a má minimálny dopad na životné prostredie. Realizoval by sa totiž v existujúcej vodnej nádrži Málinec, ktorá bola postavená v minulosti. Navyše jej pozemky sú vo vlastníctve štátu. Nie je tam potrebné teda žiadne vykupovanie pozemkov. Druhá lokalita, ktorá by bola nad tým, tiež nemá zásadný dopad na životné prostredie.
 
Do týchto lokalít tak prídu obrovské finančné zdroje, ktoré si obyvatelia, ktorí tam žijú, zaslúžia, povedal Taraba. Bude sa tam rozvíjať turizmus. Minister vylúčil aj úvahy, že by tam mohlo byť v budúcnosti prípadne úložisko jadrového odpadu.

obrazok
obrazok

Celá realizácia projektu je podľa slov Tarabu vo fáze diskusií aj s predstaviteľmi samospráv. Ak sa na projekte zhodne samospráva, vyšší územný celok a štát, mohol by sa realizovať v relatívne dohľadnej dobe, doplnil šéf rezortu životného prostredia.

Obrazok

Zdroj textu: Netky.sk, Foto/Video: Maroš Bednár/Netky.sk

twiterfacebooklinkedinwhatsapp


Autor: Ingrid Vrabcová

Šéfredaktorka spravodajského portálu Netky.sk. Venujem sa zahraničnému a domácemu spravodajstvu. Vyštudovala som tlmočníctvo – prekladateľstvo a germanistiku. Aktívne sa venujem prekladateľskej činnosti – anglický a nemecký jazyk. Ako redakčná manažérka, vedúca cudzojazyčná editorka, redaktorka a editorka zahraničného spravodajstva, prekladateľka a tlmočníčka som pôsobila v televízii, printových a elektronických médiách, cudzojazyčných vydavateľstvách a nakladateľstvách, ako aj spravodajských agentúrach. K mojim záľubám patrí cestovanie a dianie vo svete.

Netky
Jar príde o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies