Projekt občianskeho združenia Cesta k mentálnemu zdraviu pomáha zdieľaním odkazov pestovať spolupatričnosť, porozumenie a empatiu na pracoviskách. Strom prianí vychádza z vedecky overenej metodiky Safewards, ktorá sa využíva na psychiatrických klinikách. Stromy pomáhajú k zvýšeniu spokojnosti, k zníženiu stigmatizácie a celkovej humanizácii odboru psychiatrie.
Pred mesiacom Ministerstvo zdravotníctva SR sa ako prvá inštitúcia rozhodla takýto strom zasadiť a inšpirovať tak aj iné úrady a spoločnosti, ktorým záleží na budovaní pozitívneho pracovného prostredia.
Za tento čas sa strom rozrástol o motivačné správy, veselé a aj dojímavé odkazy od kolegov či návštevníkov ministerstva.
Strom prianí je miestom nádeje, pozitivity a ľudskosti. Každý z nás má občas zlý deň. Pritom často stačí len pár milých slov a svet je hneď farebnejší.
Strom je určený pre každého, kto potrebuje zlepšiť deň a nájsť si na ňom povzbudivý odkaz a rovnako aj pre každého, kto niekomu ten deň chce zlepšiť milým odkazom. Na strome sú uvedené aj linky pomoci pre ľudí, ktorí chcú vyhľadať odbornú pomoc.
Stromy prianí sú založené na vedecky overenej metodike Safewards, ktorá je určená primárne pre psychiatrické oddelenia. Jej cieľom je vytvorenie bezpečného, pokojného a pozitívneho prostredia pre pacientov.
Model je v súčasnosti využívaný v mnohých krajinách po celom svete a jeho zavedenie aj na Slovensku pomáha k zvýšenej spokojnosti pacientov na oddeleniach, k zníženiu stigmatizácie a celkovej humanizácii odboru psychiatrie.
Projekt začal na psychiatrických klinikách a teraz chce organizácia priniesť túto osvedčenú metódu bližšie k bežnej populácii. Chce inšpirovať zamestnávateľov zo súkromnej i verejnej sféry, univerzity, školy, obchody, podniky, a ďalšie verejné priestranstvá.
Inštitúcie a zamestnávatelia môžu u seba zasadiť Stromy prianí a pre svojich zamestnancov, študentov či návštevníkov tak vytvoriť priestor na šírenie spolupatričnosti, nádeje a pozitívnej energie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies