NEW YORK/BRATISLAVA - Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák by sa podľa diplomatických zdrojov mohol stať novým osobitným vyslancom OSN pre spornú Západnú Saharu.
Takmer isté
Toto miesto je neobsadené od mája 2019, keď z neho zo zdravotných dôvodov odstúpil bývalý nemecký prezident Horst Köhler. Pokiaľ niektorá z oficiálnych strán západosaharského konfliktu nevznesie námietky, nominácia Lajčáka by mala byť potvrdená v najbližších týždňoch, uviedli diplomati pod podmienkou anonymity.
Africký región
Západná Sahara je rozľahlé a riedko osídlené prevažne púštne územie na severozápade Afriky, ležiace severne od Mauritánie pri pobreží Atlantického oceánu. Od 70. rokov ovláda 80 % územia Maroko, ktoré ju považuje ako súčasť svojej krajiny. To spochybňuje hnutie za nezávislosť známe ako Front Polisario, ktoré má podporu Alžírska.
Front Polisario
Hnutie viedlo v rokoch 1975 - 1991 vojnu za nezávislosť a žiada referendum, v ktorom by si obyvatelia Západnej Sahary vybrali medzi nezávislosťou a začlenením do Maroka. Rabat, hlavné mesto Maroka, im ponúka autonómiu, trvá však na svojom územnom nároku.
Rokovania za jedným stolom
Hľadanie nástupcu Köhlera sa generálnemu tajomníkovi OSN Antóniovi Guterresovi skomplikovalo, pretože podľa diplomatov viacero kandidátov tento post odmietlo alebo s nimi nesúhlasila niektorá zo strán konfliktu. Köhlerovi sa podarilo dostať Maroko, Front Polisario, Alžírsko a Mauritániu za rokovací stôl, a to vo Švajčiarsku v decembri 2018 a následne v marci 2019, tieto rozhovory však nepriniesli významnejší pokrok.
MINURSO
OSN má v Západnej Sahare 240-členné mierové jednotky - úlohou tejto misie s názvom MINURSO je dohliadať na uplatňovanie prímeria, najmä leteckými a pozemnými hliadkami.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies