Rover Mars 2020 Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý sa má tento rok v lete vydať skúmať červenú planétu, bude vybavený laserovým lúčom s dosahom sedem metrov. Ten bude pripevnený na stožiari a využívať sa bude pre štúdium minerálov a hľadanie fosílií mikróbov.
Na stožiari roveru bude tiež superkamera budúcej generácie, tzv. SuperCam - nová verzia kamery, ktorá je na staršej sonde Curiosity (tá sa nazýva ChemCam).
SuperCam is led by Los Alamos National Laboratory, where the instrument's Body Unit was developed. That part of the instrument includes several spectrometers, control electronics and software. https://t.co/ATxsxOl3Li
— Los Alamos Lab (@LosAlamosNatLab) February 10, 2020
Šikovná krabica na cereálie
Prístroj je kombináciou kamery, lasera a spektrometra, pričom podľa agentúry Reuters vyzerá ako "krabica na cereálie".
Rover Mars 2020 bude pomocou infračerveného lasera na kamere zahrievať kamene mimo svoj dosah.
Potom bude cez kameru analyzovať plazmu a určovať jeho chemické zloženie, bez toho aby sa fyzicky vzorka odobrala.
Superkamera rovnako disponuje zeleným laserom a 100nanosekundovou optickou uzávierkou, čím podľa NASA dokáže identifikovať chemické zlúčeniny na povrchu červenej planéty v okolí roveru. Všetko toto vybavenie pomôže roveru nájsť sulfáty a uhličitany, čo by naznačovalo prítomnosť kvapalnej vody na Marse.
The Mars 2020 rover has arrived in Florida ahead of its planned July launch. Credit: NASA/JPL-Caltech https://t.co/DrXzwgxY69 pic.twitter.com/oFqLBM9Tyz
— 🌹三ℨ (@RoseLeoMusk) February 15, 2020
Dlhší rok ako na Zemi
Svoj prvý jazdný test absolvovalo rover Mars 2020 vlani 17. decembra v kalifornskom laboratóriu. Podľa Američanov sa dokázal pohybovať dopredu i dozadu a robiť piruety, a to po dobu desiatich hodín. Rover tiež zvládol prekonať menšie rampy.
Rover vraj prejde za jeden deň 200 metrov. Tamojší deň trvá 24 hodín 37 minút a 22 sekúnd, rok je však kvôli iným ročným obdobiam skoro dvakrát dlhší ako na Zemi.
An uncannily familiar winter scene 140 million miles away. Korolev crater on Mars contains a massive lake of ice. Layers of cold air insulate the ice and prevent it from melting.
— Ferris Jabr (@ferrisjabr) January 22, 2020
This is a composite of five images taken by Mars Express https://t.co/QKIrvFQpSm pic.twitter.com/XVuci3C691
Pristane presne o rok
Štart rakety s Roverom z floridského mysu Canaveral sa má uskutočniť tento rok v júli alebo v auguste, pristátie v kráteri Jazera na Marse plánuje NASA na 18. februára 2021.
Rover tam bude pátrať po stopách prípadného života, avšak teda nie súčasného, ale kedysi v minulosti.
Daná misia je súčasťou väčšieho projektu, ktorý zahŕňa aj misie na Mesiac. Tie by mohli ľudstvo pripraviť na to, aby nakoniec osobne preskúmali aj Mars.
Nejde o jedinú aktuálne chystanú misiu na našu susednú planétu. Aj odborníci z Európskej únie a Ruska spolupracujú na misii na Mars, aby sa pokúsili zodpovedať otázku, či život na červenej planéte vôbec niekedy existoval.
Pokiaľ nedôjde k nečakaným zádrhelom ako nedávno s padákmi, ich sonda by sa tam mala vydať tento rok v júli. Pristáť sa potom má na marsovom povrchu budúci rok na jar, a to konkrétne na mieste zvanom Oxia Planum.
1/4 This week we are simulating the initial remote sensing mapping that will be done in the first few days of the ExoMars rover mission. In this test, we have picked a point in the proposed Oxia Planum landing ellipse. we will be doing the Mawrth site later in the summer. pic.twitter.com/NDQf9pAeqR
— Peter Fawdon (@DrPFawdon) July 17, 2018
Ide o program ExoMars, na ktorom Európska vesmírna agentúra (ESA) tiež čiastočne spolupracuje aj s americkým úradom NASA.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies