BRATISLAVA - Podľa slov Márie Horváthovej, kurátorky výstavy, jednou z nových postáv na bratislavskej výtvarnej scéne je maliarka Zuzana Schmidt, ktorá za krátke obdobie ostatných dvoch rokov predstavila svoje diela na viacerých individuálnych a kolektívnych výstavách.
Jej maliarsku tvorbu môžeme zaradiť do širokého prúdu lyricko-abstraktnej nefiguratívnej maľby, v ktorej rezonuje i vzdialený odkaz informelu a expresionizmu. Autorkine obrazy vnímame ako reflexiu jej vnútorného pocitového sveta a okrem toho že sama maľuje, využíva umenie i v procese arteterapie.
Obrazy Zuzany Schmidtovej sú veľmi kultivované, farebne žiarivé, ale zároveň i decentné, raz emotívno-poetické, inokedy expresívne a dramatické. Ich tvaroslovie vychádza síce z princípov abstrakcie, no evokuje i prepojenie s predmetným svetom, najmä cez farebné lineárne akcenty, veľké geometrické a archetypálne tvary i drobné fragmenty reality.
Jej komorné maliarske kompozície, realizované zväčša kombinovanou technikou, prípadne akrylom, sú prejavom výrazného koloristického cítenia. Dominantným médiom je farba, s ktorou autorka pracuje ako s živou hmotou, využíva jej prirodzenú splývavosť, alebo tuhú pastóznosť, jemné valéry, alebo drsné štruktúry, v ktorých možno zanechať stopy, vrypy, priznať jemné ťahy štetca, či zdôrazniť drsné akčné gesto. Nie je výnimkou ani využitie písaného textu či iných kaligrafických prvkov, prípadne použitie nemaliarskych materiálov a koláže na umocnenie výrazovosti kompozície.
Hoci sa Zuzana Schmidt pohybuje zväčša v hraniciach abstrakcie a svoje príbehy maľuje skôr v náznakoch ako v súvislých dejoch, je až neuveriteľné, že v tajomnom priestore štruktúr a farieb tlmočí významy a zložité metaforické odkazy. Niektoré sú inšpirované poéziou či literárnymi príbehmi, iné sú reflexiou každodenných zážitkov, ale i spomienok, túžob a snov. Mnohé rozprávajú konkrétny príbeh, iné sú len prchavou spomienkou na príjemný večer, niektoré vznikli spontánne a náhodne, ako bezprostredné reakcia na nevyhnutnú vnútornú potrebu maľovať, vyjadriť niečo emotívne, a výsostne subjektívne.
Vernisáže sa zúčastnila aj módna návrhárka Veronika Gall, ktorá je autorkou mimoriadne vydareného outfitu vystavujúcej výtvarníčky.
Pútavú výstavu možno vidieť v priestoroch exluzívnej reštaurácie Sajado v bratislavskom nákupnom centre Eurovea, kde ju slávnostne otvárala riaditeľka galérie Sajado, pani doktorka Vlasta Antalová.
Výstava potrvá do 4.11.2022
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies