Najnovšia štúdia vyvolala rozruch v súvislosti s možnosťou, že sa vírus vtáčej chrípky H5N1 vyvinie do kmeňa, ktorý vyvolá ľudskú pandémiu.
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Science by jediná mutácia vírusu, ktorý v súčasnosti pustoší mliečne farmy vo svete, mohla výrazne zvýšiť jeho schopnosť priľnúť k ľudským bunkám - čo je rozhodujúci krok pre prenos z človeka na človeka.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) kmeň H5N1 v roku 2024 už spôsobil 58 prípadov nakazenia ľudí v siedmich štátoch USA.
Vírusy vtáčej chrípky zvyčajne vyžadujú viacero mutácií, aby sa prispôsobili ľuďom, ale v prípade tohto kmeňa to tak nemusí byť.
Štúdia odhalila, že mutácia jednej aminokyseliny v proteíne hemaglutinínu, nazvaná Q226L, by mohla vírusu umožniť účinnejšie sa viazať na receptory v ľudských bunkách.
Táto mutácia bola testovaná v laboratórnych podmienkach - v reálnych prípadoch neboli takéto mutácie zaznamenané - a preukázala výrazný posun v schopnosti vírusu naviazať sa na receptory ľudského typu.
„Keď sa zamyslíte nad mutáciami, ktoré sa vyskytujú v prírode, získať tri je štatisticky naozaj ťažké,“ povedal James Paulson, spoluautor štúdie. „Ale získať jednu je rádovo jednoduchšie."
Infekcie H5N1 u ľudí sú naďalej zriedkavé a súvisia predovšetkým s priamym kontaktom s kontaminovaným prostredím, infikovanými vtákmi a najnovšie aj s dojnicami.
Len v tomto roku bolo postihnutých 707 stád dojníc, pričom najvyšší počet prípadov u ľudí hlási Kalifornia (32).
Šírenie vírusu na mliečnych farmách je obzvlášť znepokojujúce, pretože tieto miesta boli zdrojom väčšiny prípadov nákazy ľudí.
Vírusy chrípky rýchlo mutujú, aby prežili, a vytvárajú milióny variantov v rámci jedného hostiteľa. Väčšina mutácií je pre vírus neškodná alebo škodlivá, ale tie, ktoré zlepšujú prežitie alebo prenos, sú prirodzene selektované.
„Kľúčom je, ako sa tieto mutácie vyberajú,“ povedal Paulson. „Ak vírus nedokáže prežiť s prítomnosťou tejto mutácie, potom nie je selektovaný a nikdy sa nerozšíri na ďalšie osoby.“
V minulosti si kmene vtáčej chrípky vyžadovali viacero genetických zmien, aby sa mohli účinne prenášať medzi ľuďmi. Nie je isté, či je to aj prípad tohto kmeňa hovädzieho dobytka.
„Zistenia ukazujú, ako ľahko by sa tento vírus mohol vyvinúť, aby rozpoznal receptory ľudského typu,“ uviedol vo vyhlásení spoluautor štúdie Ting-Hui Lin.
„Naša štúdia však nenaznačuje, že k takejto evolúcii došlo alebo že súčasný vírus H5N1 len s touto mutáciou by bol prenosný medzi ľuďmi.“
Hoci zistenia nenaznačujú, že súčasný vírus H5N1 sa môže šíriť medzi ľuďmi, zdôrazňujú dôležitosť ostražitého monitorovania.
Paulson sa obáva najmä chrípkovej sezóny. Vysvetlil, že pracovníci na farmách vystavení ľudskej aj vtáčej chrípke by mohli zvýšiť pravdepodobnosť vzniku hybridného vírusu - takého, ktorý by bol schopný prenosu z človeka na človeka.
Autori štúdie zdôraznili, že nie je bezprostredný dôvod na znepokojenie, ale vyzvali na aktívne opatrenia na sledovanie vývoja H5N1. Na vznik pandémie je potrebných veľa faktorov.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies