Staršia generácia často ospevuje potraviny z obdobia socializmu pre ich kvalitu a "poctivosť". Ako to ale v skutočnosti bolo?
Každý z nás už aspoň raz v živote počul svoju babku, mamu či susedu horekovať nad kvalitou súčasných potravín. Tí, ktorí zažili časy minulé, kedy mlieko stálo korunu a maslo bolo „poriadne“, ich často porovnávajú s obdobím socializmu. Je pravda, že v tých časoch sa k nám zahraničné potraviny dostávali len málokedy, preto sa na pultoch predajní nenachádzali paradajky, ktoré dozreli v sklade ani mäso z Brazílie, no treba povedať, že každá minca má dve strany.
Počas komunizmu panoval všeobecný nedostatok. Dnes už bežné banány, pomaranče alebo nedajbože kivi sa do Československa dostali len pri špeciálnych príležitostiach, napríklad v čase Vianoc, no stáli sa na nich také rady, že ani zďaleka nevyšlo na každého. Podobne to bolo aj s mäsom. Kto chcel najkrajšie kúsky, musel si vystáť poriadnu „šóru“ a tomu za ním sa už, žiaľ, neušlo.
Dnes máme všetkého dosť, dokonca v dôsledku nadprodukcie dochádza k veľkému plytvaniu. A je pravda, že ani dnes sa potravinárstvo nemá veľmi čím chváliť, najmä po tom, čo prepukla kauza, že sa k nám „zo západu“ dovážajú menej kvalitné produkty pod rovnakou značkou ako tie kvalitnejšie smerujúce do vyspelejších krajín.
Avšak napriek tomu je tu jeden veľmi významný rozdiel medzi socializmom a dnešnou dobou. V minulosti sa presné zloženia potravín na obaloch neuvádzali, nikto teda nevedel, čo presne konzumuje alebo akú kozmetiku používa. A treba povedať, že boli plné chémie. Navyše takej, ktorá je dnes už pre svoje mimoriadne negatívne vplyvy na organizmus, ale aj životné prostredie zakázaná. Za socializmu sa o mnohých látkach ešte nevedelo všetko, a tak sa bežne používali i napriek tomu, že boli silne karcinogénne, prípadne sa dostávali do pôd, vody a následne do hospodárskych zvierat.
A to boli veci, o ktorých sa nehovorilo. Dnešné výrobky podliehajú prísnym kontrolám a pokiaľ sa preukáže, že nesplnili stanovené limity, stiahnu sa z predaja a sú toho plné médiá. Presné zloženia tak potravín, ako aj kozmetiky sa sami dočítame na jednotlivých produktoch, sme oveľa viac informovaní, a preto je rozhodnutie o tom, čo pre seba vyberieme len a len na nás.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies