Gény, ktoré niektorí ľudia zdedili po dávnych neandertálských predkoch, možno zvyšujú riziko ťažkého priebehu ochorenia Covid-19. Vyplýva to zo štúdie európskych vedcov, ktorú zverejnil prestížny časopis Nature.
Výskumníci Hugo Zeberg a Svante Pääbo sa zaoberali skupinou génov, ktorý moderný človek zrejme zdedil po človeku neandertálskom.
Tento haplotyp sa vyskytuje asi u 16 percent obyvateľov Európy a zhruba polovice obyvateľov južnej Ázie. V Afrike a východnej Ázii sa naproti tomu prakticky nevyskytuje.
Moderní ľudia a neandertálci sa v rôznych okamihoch dejín Zeme krížili a vymieňali si tak aj genetickú informáciu.
Gény, ktoré ľudia získali po neandertálcoch, môžu byť podľa novej štúdie rizikovým faktorom pri ochorení Covidom-19.
Ďalšími sú vek, pohlavie a zdravotný stav. Najčastejšie sa ako rizikový faktor uvádzajú obezita, cukrovka či srdcové problémy.
Zeberg a Pääbo, ktorí pracujú v Karolinskom inštitúte v Štokholme a Inštitúte Maxa Plancka v Lipsku, vo svojej štúdii tvrdia, že vôbec najvyšší výskyt neandertálskeho haplotypu je v populácii v Bangladéši, kde sa vyskytuje až u 63 percent ľudí.
Podľa nedávnych britských štúdií je pritom riziko úmrtia na Covid-19 u ľudí s pôvodom v Bangladéši až dvakrát vyššie ako v priemernej populácii.
図は重症化リスクが高いとされるネアンデルタール人由来の遺伝子を持つ人口の地域別割合
— 全宇宙の総意 (@Sohika_QLOCKS) September 30, 2020
- "The major genetic risk factor for severe COVID-19 is inherited from Neanderthals" , Hugo Zeberg & Svante Pääbo
Nature (2020) pic.twitter.com/I778NSA9aa
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Nature je riziko, že budú musieť pacienta s Covidom-19 pripojiť na pľúcnu ventiláciu, až trikrát vyššie, ak má vo svojej genetickej výbave neandertálsky haplotypu.
"Je do očí bijúce, že genetické dedičstvo po neandertálcov má tak tragické následky v súčasnej pandémii," uviedol Pääbo. "Prečo to tak je, musíme čo najrýchlejšie zistiť," dodal.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies