Nový výskum odhalil, že región povodia Turpan-Hami v čínskej oblasti Xinjiang slúžil ako „oáza života“ pre suchozemské rastliny počas hromadného vymierania na konci permského obdobia pred približne 252 miliónmi rokov.
Štúdia publikovaná vo štvrtok v časopise Science Advances sa zameriava na účinky tejto katastrofickej udalosti, ktorá spôsobila vyhynutie viac než 80 percent morských druhov. Aj keď masívne sopečné erupcie pravdepodobne spôsobili rozsiahle ekologické zmeny, nový výskum prináša fosílne dôkazy o zachovaní suchozemských rastlín v danej oblasti, čo podporilo rýchlu obnovu ekosystému.
Výskumníci analyzovali fosílie z oblasti Taodonggou v južnej časti Turpan-Hami a zistili, že miera vyhynutia rastlín dosiahla iba 21 percent, čo je výrazne menej než v prípade morských druhov. Okrem toho objavili dôkazy o papraďových poliach a ihličnatých lesoch, ktoré existovali od obdobia 160 000 rokov pred až 160 000 rokov po masovom vyhynutí.
Výsledky výskumu ukazujú, že vďaka stabilnej vegetácii sa miestny ekosystém obnovil veľmi rýchlo. Už 75 000 rokov po masovom vyhynutí sa v regióne objavili rôzne druhy tetrapódov, čo kontrastuje s predchádzajúcimi odhadmi, ktoré predpokladali tisíce rokov potrebné na obnovu života.
Rýchly návrat života výskumníci pripisujú stabilnému podnebiu oblasti, kde ročne spadlo približne 1 000 milimetrov zrážok. Tento klimatický faktor umožnil regiónu zostať zeleným a obývateľným aj počas obdobia po katastrofe, čím poskytol útočisko pre živočíchy.
„Tento objav ukazuje, že aj v regiónoch zdanlivo postihnutých katastrofami môže pretrvať dôležitá biodiverzita,“ povedal profesor Wan Mingli z Nanjingského inštitútu geológie a paleontológie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies