BRATISLAVA - Množstvo zadržaných falzifikátov eurových platidiel na Slovensku je v porovnaní s ostatnými krajinami eurozóny relatívne nízke.
Z celkového počtu zadržaných falzifikátov eurobankoviek a euromincí v EÚ v rokoch 2009 až 2018 bolo podľa Národnej banky Slovenska približne 0,5 % zadržaných na území Slovenska. Na jeden milión eurobankoviek v emisii pripadalo len približne 12 kusov falzifikátov. Pravdepodobnosť, že sa ľudia stretnú v rámci obehu s falošnou eurobankovou alebo euromincou, je teda podľa centrálnej banky relatívne malá.
Od zavedenia eura je množstvo falzifikátov eurobankoviek zadržaných v obehu podľa Národnej banky Slovenska relatívne stabilné a dlhodobo sa pohybuje na úrovni približne dvetisíc kusov ročne. Množstvo falzifikátov euromincí zadržaných v obehu dosiahlo svoj najvyšší bod v roku 2013, a to 5 742 kusov, a odvtedy sa ich počet znižuje. V súčasnosti dosahuje hranicu približne sto kusov za mesiac.
Najviac falšovanou eurobankovou je bankovka v hodnote 50 eur s približne 50-percentným podielom na všetkých falzifikátoch eurobankoviek zadržaných v obehu v posledných piatich rokoch. Na druhom mieste je bankovka v hodnote sto eur a tretia je dvadsaťeurovka. Tieto tri nominálne hodnoty eurobankoviek tvoria dlhodobo približne 85 až 90-percentný podiel z celkového počtu zadržaných falzifikátov eurobankoviek.
Dvojeurová eurominca je od začiatku zavedenia eura na Slovensku najviac falšovanou euromincou s podielom približne 75 %. Zaujímavosťou podľa centrálnej banky je, že v posledných rokoch sa vo väčšom množstve falšujú euromince nominálnej hodnoty 50 centov než jednoeurové mince. Je to možné podľa národnej banky vysvetliť tým, že falšovanie päťdesiatcentových mincí je v porovnaní s falšovaním bimetalických jednoeurových mincí s magnetickým stredom jednoduchšie.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies