Na záver Jánošíkových dní ocenili folkloristu Jozefa Murína
Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár dnes na záverečnom galaprograme 49. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej udelil pamätnú plaketu ŽSK Jozefovi Murínovi z Krásna nad Kysucou za zveľaďovanie folklóru a zachovávanie ľudových tradícií.
„V ŽSK je veľa významných osobností, ktoré rozvíjajú, reprezentujú a propagujú náš región doma i v zahraničí a toto ocenenie si zaslúžia. Verím, že morálne ocenenie a vzdanie pocty je zadosťučinením za celoživotné úsilie,“ skonštatoval Blanár. Pripomenul, že Jozef Murín sa postavil na pódiové dosky ako jeden z prvých tanečníkov Folklórneho súboru Drevár, pričom v kruhu folklórnej rodiny strávil takmer 35 rokov.
Záverečný program Jánošíkových dní Prechádzky po kraji museli organizátori pre nepriaznivé počasie presunúť do šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami. „Tento ročník mal k optimálnemu pomerne ďaleko, ale nie je to nijaká tragédia. Potvrdilo sa, že máme veľmi silných priaznivcov, ktorí aj dnes prišli v početnom množstve. Čiže, ani počasie už dnes nie je v Terchovej problém, ktorý by odradil ľudí prísť na festival,“ povedal šéfdramaturg festivalu Peter Cabadaj.
Za ďalšie pozitívum festivalu označil 120. výročie prvej písomnej zmienky o terchovskej muzike. „To bol silný fenomén, ktorý opäť ukázal, že terchovská muzika je presne to, čo robí náš festival festivalom. Rezonovala všade, takže sme si toto výročie uctili veľmi dôstojne. Podľa mojej mienky sme si vďaka tomuto ročníkom a diváckej priazni uvedomili, že budúci – 50. ročník bude pre nás veľkým záväzkom. Urobiť taký ročník a také podujatie, ktoré nesklame našu obrovskú enklávu priaznivcov z celého Slovenska a možno i ďalších krajín Európy,“ povedal Cabadaj.
Štyri dni 49. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej ponúkli na štyroch festivalových pódiách vystúpenia takmer 1200 účinkujúcich zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Ukrajiny a Poľska. Novinkou tohtoročných Jánošíkových dní bol samostatný detský folklórny program s názvom Ratolesti v amfiteátri Nad bôrami a Škola tanca vo festivalovom stane, ktorej cieľom bolo atraktívnym spôsobom naučiť záujemcov tancovať tance z Terchovej a okolia. Súčasťou programu bolo tiež odhalenie drevenej sochy Juraja Jánošíka pred budovou obecného úradu v Terchovej.
Zdroj: TASR
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies