BRATISLAVA - Americko-francúzsky vedecký tím zistil, že náhlej zástave srdca možno zabrániť aj s pomocou varovných signálov, ktoré jej predchádzajú.
Podľa ich štúdie zverejnenej v časopise Annals of Internal Medicine si niektorí ľudia, ktorí jej podľahli, nemuseli všimnúť včasné príznaky, akými sú napríklad bolesť v hrudnej oblasti či dýchavičnosť. Podľa Venua Menona z Cleveland Clinic v Ohiu, ktorý sa však na štúdii nezúčastnil, medzi varovné signály patria aj pretrvávajúca nevoľnosť, závraty a únava.
V odbornom článku uvádzajú, že vekový priemer pacientov bol 53 rokov a išlo zväčša o mužov. Zo 430 prípadov s prvotnými príznakmi pociťovalo bolesť na hrudníku 54 percent mužov a 24 percent žien. Tridsaťjeden percent žien a 14 percent mužov zas zažívalo dýchavičnosť.
Ako autori zistili, zhruba u polovice pacientov môžu podobné symptómy signalizovať nadchádzajúcu zástavu srdca už štyri týždne vopred. Takmer všetci z nich ich zas zažívajú v rozpätí 24 hodín pred príhodou. Podľa Sumeeta S. Chugha zo Cedars-Sinai Heart Institute v Los Angeles toto zistenie umožňuje predísť náhlym srdcovým príhodám a znížiť tak úmrtnosť. V štúdii, pre ktorú zozbierali dáta o 839 pacientoch, totiž spolu s kolegami z Oregon Health & Science University, Université Descartes v Paríži a nemocnice Européen Georges-Pompidou uvádza, že v prípade zalarmovania záchrannej služby sa šanca na prežitie zvyšuje zo šiestich na tridsaťdva percent.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies