Najväčší archeologický výskum druhej svetovej vojny na Slovensku: Relikty odhalené v Senici

NETKY.SK • 31 Marec 2025, 10:14 • 2 min
Najväčší archeologický výskum druhej svetovej vojny na Slovensku: Relikty odhalené v Senici

slovakia

left justify in out

SENICA - V Senici prebehol plošne najväčší výskum pozostatkov druhej svetovej vojny na Slovensku, ktorý odhalil protitankovú priekopu a množstvo artefaktov vrátane nábojníc a vojenského vybavenia.


linkedinfacebooktwitterwhatsappinstagram

V Senici sa uskutočnil najväčší plošný archeologický výskum reliktov druhej svetovej vojny na Slovensku, ktorý prebiehal v poslednej tretine roka 2024.

Tento výskum, zameraný na protitankovú priekopu a dva strelecké okopy zo záveru vojny, realizoval Samuel Adámek zo súkromnej archeologickej spoločnosti. Informáciu poskytol archeológ Matúš Sládok z Krajského pamiatkového úradu Trnava.

Protitanková priekopa, ktorá sa nachádzala za kruhovým objazdom smerom z Jablonice do Senice, bola po skončení vojny desiatky rokov používaná ako smetisko.

Do priekopy sa vyvážal komunálny, stavebný či živočíšny odpad spolu s hlinou z okolitých stavieb, čo viedlo k jej postupnému zasypaniu. Archeológovia ju napriek tomu označovali ako nález, keďže jej existenciu potvrdzovali letecké a satelitné snímky, ako aj informácie od miestnych obyvateľov.

Na dne priekopy objavili zaujímavé militaristické artefakty z prechodu frontu. Medzi najpočetnejšie nálezy patrilo 13 nemeckých nábojníc Mauser. Okrem nich sa našli jednotlivé kusy, ako nábojnica Browning, nemecký ešus, sovietska nevystrelená strela z náboja do kanónu bojového lietadla Iľjušin Il-2 „Šturmovik“.

Boje Červenej armády o intravilán mesta Senica začali nadránom 7. apríla 1945. Obrana vojsk Nemeckej ríše a Maďarského kráľovstva bola prelomená až ôsmym útokom, ktorý ešte v ten deň viedol k vytlačeniu nepriateľských síl z mesta, ako aj z mestských častí Čáčova, Sotiny a neskôr Kunova.

Podobné zasypané protitankové priekopy boli skúmané na viacerých miestach na juhozápadnom Slovensku, napríklad v Hlohovci, Pezinku či Dechticiach. Priekopy patrili k najdôležitejším prvkom zátarás, pričom na Slovensku sa ich celková dĺžka odhaduje na stovky kilometrov.

Výskum v Senici poskytol jedinečný pohľad na vojenské objekty z konca druhej svetovej vojny a prispel k poznaniu histórie daného obdobia.


Zdroj textu: Pamiatkový úrad SR, Foto: FB/Pamiatkový úrad SR


Autor: Viktória Gromová

Študentka Dubnického inštitútu, odbor učiteľstvo praktickej prípravy v ekonomických predmetoch. pre redakciu Netky píšem domácu politiku a domáce dianie. O politiku sa zaujimam od 17 rokov a aktívne sa jej venujem od 19. Rada čítam ekonomické knihy. Zaujimam sa aj o celosvetové dianie.

Netky
Letné prázdniny o
00 DNÍ00 HODÍN00 MINÚT00 SEKÚND
logo
Copyright © 2025 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies