Bejrút, Libanon – Nedávne ozbrojené strety na hranici medzi Libanonom a Sýrskou republikou viedli k zapojeniu armád oboch štátov a ohrozili ich úsilie o upevnenie štátnej autority. Napätie sa na určitý čas zmiernilo po dosiahnutí dohody o prímerí v pondelok 17. marca.
Podľa odborníkov sú tieto strety spojené so zmenami v regióne po páde Bashara al-Assada a možného oslabenia vplyvu Hizballáhu.
Nejasná hranica
Hizballáh rozšíril svoj vplyv na oboch stranách hranice po jeho intervencii v sýrskej vojne. Avšak po decembrovom kolapse Assadovho režimu a oslabení Hizballáhu v dôsledku izraelského vojenského zásahu došlo k zmene mocenského rozloženia.
Podľa Armenaka Tokmajyana z Carnegie Middle East Center sa momentálne redefinuje rozdelenie zón vplyvu. Hranica medzi Libanonom a Sýrskou, dlhá 375 km, ostáva neoznačená a je často využívaná na nelegálny obchod a pašovanie.
Caroline Rose z think-tanku New Lines Institute tvrdí, že Maher al-Assadova 4. obrnená divízia spolupracovala s libanonskými zločineckými syndikátmi na pašovaní. Kmeňové skupiny, ktoré majú historické vzťahy s Hizballáhom, teraz strácajú dôležitého spojenca a ochrancu.
Spor o interpretáciu udalostí
K posledným stretom došlo 15. marca po smrti troch sýrskych vojakov. Sýrska vláda tvrdí, že boli prepadnutí a popravení Hizballáhom na libanonskom území. Naopak, Hizballáh odmieta akékoľvek zapojenie. Libanonské médiá informujú, že vojaci mohli byť zapletení do pašovania a zahynuli pri prestrelke s miestnymi kmeňmi.
Ako odpoveď na tento incident sýrska armáda začala ostreľovať libanonské pohraničné mestá, čo viedlo k stratám na oboch stranách. Libanonský prezident Joseph Aoun vyslal armádu, aby odpovedala na paľbu.
Nové pohraničné dynamiky
Posilnenie štátnej prítomnosti v pohraničí by mohlo oslabiť Hizballáh, ktorý z pašovania profitoval. Marcel Baloukji, bývalý brigádny generál, uviedol, že Hizballáh zvyčajne využíva miestne kmene na udržiavanie nestability. Avšak oslabenie Hizballáhu po izraelskej vojenskej kampani a pád Assada by mohlo viesť k novým dohodám medzi kmeňmi a štátnymi autoritami.
„Tieto strety svedčia o boji o kontrolu nad obchodnými trasami, ale aj o rastúcej sile štátov v regióne,“ uviedla Rose.
Podľa Tokmajyana je jasné, že dochádza k novému úseku v definovaní hraníc a dynamiky medzi Libanonom a Sýriou. Tento proces je len na začiatku a jeho výsledky budú formovať politickú a bezpečnostnú situáciu v regióne.
Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies